(Рецепт) ПРИРОДНА МЕДИЦИНА -ЧИСТАЧ НА ЦРНИОТ ДРОБ И ЦРЕВАТА, најмоќен алкализатор на целото тело: Напиток од сода бикарбона и лимон може да замени шака лекови!

Кога телото станува алкално, шансата за развој на канцерогени клетки се намалува…
Сода бикарбона како лек најчесто се користи за лекување на мкиселини, но може да помогне при многу состојби и проблеми, особено кога се комбинира со лимон.
Овие се најпознатите и најмоќните ефекти од комбинација на сода и лимон:

1. Го алкализира цело тело
Комбинацијата на лимон и сода бикарбона има алкален ефект врз телото, што помага при ацидоза – состојба на прекумерна киселост на крвта, што се јавува кога бубрезите не ја отстрануваат киселината од телото или кога телото произведува премногу киселина. Исто така, тоа е одличен лек за здравјето на бубрезите, бидејќи помага да се елиминираат токсините од организмот.

2. Одлично за варење
Комбинацијата на лимон и сода бикарбона е одлична за подобрување на варењето на храната, но помага и при надуеност и гастрични рефлекси.

3. Го чистат црниот дроб
Лимон и сода бикарбона помагаат во чистење на црниот дроб и обезбедување на доволно витамин Ц, фосфор и антиоксиданти за да ги задоволат вашите дневни потреби.

Она што е неопходно за добро здравје е одржувањето на оптималната pH вредност во организмот. Идеалната pH вредност на крвта треба да биде благо базна, околу 7,4 pH вредност, но создавање идеално дневно ниво на pH во организмот може да биде тешко.
Токсините на кои сме изложени преку нашата храна, животната средина, животниот стил и стресот можат да создадат киселост во организмот, што го промовира ширењето на канцерогените клетки. Користењето сода бикарбона може да помогне да се забави растот на канцерогените клетки и да се балансира внатрешноста на телото, спречувајќи преживување на клетките на ракот.

Рецепт: Измешајте сок од половина лимон и 1 лажичка сода бикарбона во чаша вода и испијте.
Забелешка: Бидете сигурни дека го пиете пијалокот 30 минути пред и најмалку 2 часа по оброкот, во спротивно овој пијалок ќе ја неутрализира гастричната киселина, што е неопходно за варење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Банана крем колач: Брз летен десерт без печење!

Ќе уживате во феноменалниот вкус Состојки: 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 80 …