(ФОТО) НА СИТЕ ИМ СЕ ДОСТАПНИ – НУТРИЦИОНИСТКА РАЗБИВА МИТОВИ: За овие две намирници мислите дека не се здрави а ги чуваат срцето и белите дробови!

Во продолжение прочитајте кои заблуди за храната треба веднаш да ги заборавите
Моника Реинагел, позната нутриционистка која често дава совети за здрава исхрана, разоткрила некои митови за храна.
Таа открила која храна, иако веруваме дека не е здрава, всушност треба почесто да се конзумира.

Парче месо


Како што вели, црвеното месо има лоша репутација од доста погрешни причини.
Стекови од говедско и свинско месо се богати со хранлива вредност и затоа се добри за здравјето на срцето.
Црвеното месо е добар извор на протеини, железо, витамин Б, цинк и други хранливи материи, и содржи монозаситени масти слични на маслиновото масло. Затоа, се препорачува да се консумира.
Свинска маст


Бројни студии покажале дека свинската маст има 33% помалку заситени („лоши”) масти од путерот, двојно повеќе од оние „добрите”, моно незаситени и три пати повеќе удел на омега 3 масни киселини. Маснотии од свинско месо се одличен извор на витамин Б и минерали, пренесува Би-Би-Си. Ги зачувуваат белите дробови, лекуваат кашлица и бронхитис, а исто така се добри и во лекување на гинеколошки проблеми.
Иако нутриционистката советува дека примарен извор на маснотии останува маслиновото масло, таа не гледа ништо лошо во тоа свинската маст да е втора на списокот.
Компири


Тоа е скробна храна и полна со витамини и минерали кои се добри за здравјето.
Доколку го намалите количеството на сол, треба да го зголемите внесот на калиум, а токму тоа ќе го сторите со консумирање компири.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет …