(ФОТО) МИНАЛ НИЗ ПЕКОЛ – СО МЕСЕЦИ СЕ БОРЕЛ СО ЕГЗЕМА И ГРДИ РАНИ ПО ЛИЦЕТО: Не смеел да се погледне во огледало се додека не престанал да користи РАБОТА која лекарите му ја препишале!

Џонатан Роу (32) од Лондон со години страдал од егзема и лупење на кожата, но откако се ослободил од стероидните кремови кои неговите лекари упорно му ги припишувале, неговата кожа се „излекувала“ и станала многу поубава.
Најпрво со егзема се соочил на 18-годишна возраст. Ја добил најпрво на лицето, а потоа и по целото тело, така што во следните пет години непријатната болест „целосно го контролира неговиот живот“.Негата му одземала долго време.

Овој банкар на дерматолозите постојано се жалел на јаките стероидни креми, стероидни апчиња и лекови за слабеење на имунитетот, затоа што иако делувале, ризикот од несакани ефекти значел дека тој не може да ги користи засекогаш. Кога престанал да ги користи, неговата состојба се влошила, а егземата се врати во полоша состојба. Му го покрила целото тело, лицето, вратот, грбот, рацете и нозете.
Тој исто така се обидел да зема лек што се користи за ревматоиден артритис и тешка псоријаза. Сепак, лекот имал недостатоци затоа што може да го зголеми ризикот од сериозни инфекции, рак на кожата, заболувања на бубрезите и слабост на црниот дроб, така што Џонатан цело време одел на разни испитувања.

На крајот се одлучил за крем што ќе му ја запали кожата за само 12 часа. Подрачјето на егзема би била накратко расчистено, но осипот секогаш се враќал по неколку дена.
„Сфатив дека сум зависник од стероиди и креми“, рекол Џонатан. Освен што кожата му се лупела, тој бил полн со плускавци и пликови, очите му биле иритирани, ја губел косата, не можел да спие, а апетитот постојано му се менувал. Кога решил да престане со терапијата, тој не видел промена или подобрување цели осум месеци.

„Пред појавувањето на стероиди во 1950-ттите, многу малку возрасни имаа егзема, но сега ја имаат милиони. Затоа лекарите не треба да даваат стероиди, туку да се обидат да разберат што ја предизвика егземата – диета, стрес или некој друг фактор на животната средина“, вели тој.
Откако се ослободил од нив, неговата кожа дишела послободно. Се обидувал да го натера телото да го регулира сопственото ниво на влага со пиење само литар вода на ден, со туширање еднаш неделно и никогаш не користејќи производи за кожа. Споредено со порано, неговата кожа е во феноменална состојба.

На промената го поттикнало истражувањето на јапонскиот доктор д-р Кенија Сат, кој користи слична техника за да им помогне на пациентите да престанат со лекови. Терапијата е всушност целосно сушење на кожата.
„Го ограничувам моето туширање на две минути, не се бањам, не пијам вода после седум навечер и јадам повеќе протеини. Никогаш не нанесувам ништо на мојата кожа, особено не навлажнувач. Мојата кожа никогаш не била подобра отколку што е сега, така што болеста повеќе не влијае на мојот секојдневен живот“, вели Џонатан.

Екран.мк
Фото:Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Тони Цетински бил на трансплантација на коса, СЕ’ објавил на Инстаграм

ТОНИ Цетински објави на Инстаграм дека решил да направи трансплантација на коса. „Одамна имам желба …