(ФОТО) Автомобилските гуми се црни, тоалет хартијата е бела – Знаете ли зошто?

6. Школски автобуси

Сите, барем од филмовите знаат дека американските училишни автобуси се секогаш жолти, а оваа боја беше избрана од безбедносни причини. Контрастот на жолтото и црното, што е исто и во училишниот автобус, им олеснува на учениците полесно да го забележат, особено наутро кога заминуваат на училиште, а заради нив, и другите возачиполесно ги забележуваат во вечерните часови.
7. Такси

Слично како и со училишните автобуси, жолтата боја што се користи скоро насекаде за такси (и кај нас сè уште жолт знак на врвот) го олеснува нивното забележување – затоа што жолтата е најистакната на патот.
8. Фудбалска топка

Кога фудбалските топки штотуку почнале да се прават од пластика, тие биле бели, но Адидас решил да додаде црна боја. А црно-белите топки било полесно да се забележат на ТВ бидејќи во тоа време сликата на ТВ била црно-бела.
9. Тоалетна хартија

Тоалетната хартија е бела затоа што е избелена и без белило ќе има кафеаво-боја. Хартија за тоалети не доаѓа во многу други бои затоа што производителите тогаш ќе треба да ги обојат, што би било многу поскапо. На кратко, тоалетна хартија е бела затоа што е поекономична.
Но, тоа не е единствената причина. Обоената тоалетна хартија нема да се распаѓа толку брзо. Покрај тоа, кога била направена првата тоалетна хартија во боја, многу лекари рекле дека тоа го зголемува ризикот по здравјето. Затоа белото е безбеден избор.
10. Платформи на социјалните медиуми

Иако платформите за социјални медиуми имаат различни бои во нивните логоа, многу од нив користат сина боја. Ова е затоа што сината боја е поврзана со интелектот и ги стимулира центрите за комуникација.
Сината, исто така, претставува безбедност и сигурност, а сопствениците на социјални мрежи сакаат луѓето да се чувствуваат безбедно на нив.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите …