(ВИДЕО+ФОТО) ВАКА ИЗГЛЕДА БОРБА ЗА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ – АФРИКА ГРАДИ ГОЛЕМ ЗЕЛЕН ЅИД: Ќе биде долг 8.000 километри, а има работа за 10. милиони луѓе – еве како ќе изгледа!

Додека американскиот претседател Доналд Трамп се фали за изградба на ѕид на границата со Мексико, сигурно не сте слушнале за друг ѕид, кој треба да биде долг 8.000 километри.
Проектот „Голем зелен ѕид“ е започнат во Африка заради климатските промени. Ќе покрие територија од 100 милиони хектари на која ќе бидат засадени дрвја и треба да се протега од едниот крај на континентот, поточно, од Сенегал до Џибути.
Идејата била официјално одобрена во 2005. година и широко прифатена во 2007. година. Големиот зелен ѕид (порано наречен Голем ѕид на Африка) е иницијатива која има за цел да се бори против дезертификацијата во регионот Сахел (Северна Африка), како и климатските промени низ целиот свет. Целта е, исто така, да се изолираат дури 250 милиони тони јаглерод диоксид до 2030. година.


Сахара се шири толку многу што исчезнаа со векови стари заедници. Температурите се зголемуваат секоја година, што дополнително ја зголемува загриженоста.
Благодарение на овој проект, ќе има работа за околу 10 милиони луѓе, и што е најважно, сите во оваа област ќе имаат „позелена иднина“.

Проектот за животна средина собрал бројни признанија и станал инспирација за многу други проекти ширум светот. Меѓу нив е и алжирската Зелена брана, програма за пошумување за заштита и развој на регионите на Прехахаран и Кинескиот зелен ѕид, со цел да се запре проширувањето на пустината Гоби.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …