Холандска олимпијка „паднала“ на дрога: Ќе остане долги години зад решетки

Откако била уапсена со дрога Олимпијката осудена на осум и пол години затвор
Во автомобилот имала 52 килограми екстази…
Холандската атлетичарка, членка на олимписката штафета, Мадиа Гафур (27) е осудена на осум и пол години затвор во Германија, откако во нејзиниот автомобил е пронајдена дрога вредна повеќе од два милиони евра.
Инаку, таа била уапсена во јуни, кога во нејзиниот автомобил е пронајдена дрога на граничен премин при влезот во Германија. Имала дури 50. килограми екстази и два килограми мет. Покрај тоа, полицијата запленила нешто помалку од 12. илјади евра.
Гафур за Холандија трчала 4х400 метри на Олимписките игри во 2016. година во бразил. При апсењето се правдала дека носела материјал за допинг.
Foto: Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Вдовицата на Коби Брајант неутешна: „Денес таа би матурирала!“

Ванеса Брајант и оддала почест на покојната ќерка Џиана на денот кога требало да заврши …