(ВИДЕО) БОРБА ЗА БРОЈ 1: Што треба да направи Новак Ѓоковиќ?

Предавањето на Рафаел Надал пред полуфиналето на Мастерсот во Париз ја искомплицира битката за првото место на АТП листата на крајот на годината.
Надал добива 360 бода за полуфиналето, па следниот понеделник ќе биде број еден со 9.585 бодови.
Доколку ја освои титулата со победа над Денис Шаповалов, Новак Ѓоковиќ ќе има 8.945 поени следниот понеделник, 640 помалку од Надал. Доколку Новак го загуби финалето, ќе има 1.040 поени помалку од Надал.


Без оглед на исходот, местото број 1 ќе се одлучи во Лондон. За победа на секој од трите натпревари во групата се добива по 200 бода, триумфот во полуфиналето носи уште 400. поени и уште 500. поени во финалето, што значи дека има 1.500 поени во главниот град на Англија.

                                                                Титулата во Лондон ја брани Александар Зверев


Останува под знак прашалник дали Рафа ќе се опорави до стартот на финалето на АТП (турнирот започнува на 10. ноември), а доколку тоа не биде случај, логично ќе се зголемат шансите на Ѓоковиќ. Сепак, ќе го чека напорна работа затоа што во Лондон ќе мора да влезе барем во финалето (ако победи во Париз) или да ја освои титулата (ако го загуби финалето во Париз) ако сака да биде прв на светот на крајот на годината.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? …