(ФОТО) НИКАДЕ НЕ Е БЛЕСКАВО – БУРЕН ЉУБОВЕН ЖИВОТ НА СЕСТРАТА НА КРАЛИЦАТА: Страствениот брак се претворил во измачување!

Ја навредувал толку многу што таа ќе се расплачела, и тоа намерно пред таа да мора да излезе во јавноста, така што лицето секогаш и било отечено
Помладата, поубава и погламурозна сестра на британската кралица Елизабета Втора, принцезата Маргарет, секогаш имала бунтовен статус во семејството. Нејзината постара сестра била постојано во неволја, но сè што навистина сакала била љубов што никогаш не ја остварила.
Маргарет лудо се вљубила во Питер Таунсенд, воен капетан кој бил 16 години постар од неа и кој немал право да се ожени со принцеза затоа што беше разведен.
Имено, Англиканската црква не го дозволила овој брак, но Маргарет можела да се омажи со тоа што добила дозвола од нејзината сестра, која потоа станала кралица, како и на британскиот парламент. Таа не добила ништо, иако јавноста ја поддржувала.
695384

Кралицата изјавила дека „не сака да и застане на среќата на нејзината сестра“ а тогашниот премиер Ентони Еден, и самиот разведен, смислил како Маргарет може да добие согласност и дозвола – би го изгубила правото на престолот, а нејзините деца нема да имаат кралски титули, а таа би добивала џепарлак на годишно ниво, но формално не би била дел од кралското семејство, т.е. не би морала да ги извршува службените должности.
За да ги раздели, кралицата го испратила во Белгија во Конзулатот, а на крајот на краиштата, Маргарет одлучи дека нема да се омажи и да ја ризикува позицијата и авторитетот на нејзината сестра, од неодамна кралицата. Во Брисел, Таунсенд се за вљубил и се ожени со младата Мари-Лус Жемагн.
Пред да ја објави свршувачката, Маргарет го замолила тоа да го одложи за да таа ја објави својата.
маргарет тогаш била во врска со фотографот Тони Амстронг-Џонес, кој бил обичен граѓанин и кој се согласил да се ожени со принцеза, иако немал поим што го чека.
695392

Сепак, тој бил првиот граѓанин,обичен човек, што се оженли со ќерка на Крал, а нивниот брак на прв поглед изгледал прекрасен. Лордот Сноудон и принцезата биле поим за подмладено, помодерно кралско семејство и јавноста била воодушевена од ова бидејќи членовите на семејството конечно се однесувале попристапно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Денеска се регистрирани 27. нови случаи на Ковид 19 – 19. лица ја загубија битката

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа …