(ФОТО) ЈА ПАМТИМЕ ПО ГОЛЕМИТЕ ХИТОВИ: Каде е денес некогашната пејачка на „Магазин“ – Лилјана Николовска?

Живее во Америка и го има синот Тони…
Лилjана Николовска (55) на социјалните мрежи ги коментирала изјавите на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, а многумина се прашале каде е поранешната пејачка на „Магазин“.
Лилjана ја напуштила Хрватска пред војната, а по пропаѓањето на нејзиниот брак со Јадран Лазиќ, во 1995. година, се омажила за музичарот Пит Мазич, со кого го има синот, Тони. Тие со години живеат во Сан Педро и во куќата имаат музичко студио. Од првиот момент, вели таа, се чинело дека тие се познаваат долго време. На Пет му требал еден месец, да собере храброста да ја повика, бидејќи Лилjана се разведувала од својот прв сопруг, Јадран Лазиќ, во тоа време.
Пееше во „Магазин“ од 1983 до 1989 година. Кога дошла во групата, Лилјана имала само 19. години. Групата дебитирала во 1980. година на Сплитскиот фестивал, а три години подоцна „ја уништиле“ конкуренцијата со хитот „Коколо“ кога Лилјана им се придружила. Но, во време на најголема популарност, Лилјана се откажала од „Магазин“ а нејзиниот поранешен сопруг, најпознатиот хрватски папарацо Јадран Лазиќ, во едно интервју пред две години открил дека тоа го направила за него. Лилјана се преселила во Калифорнија поради љубовта кон Јадран. На почетокот, рекла таа, таму и било интересно бидејќи сè било ново за неа.


                                                                                      Лилјана Николовска со синот Тони

„Некогаш одев таму – ваму цело време, но кога го родив мојот син Тони пред 14. години, сè се смени. Оттогаш готвам, работам во студио и го „таксирам“ моето малечко“, рекла Николовска во 2013. година.
Иако ја нема во хрватската јавност, Лилјана, која е активна на социјалните мрежи, честопати се повикува на настани во Хрватска. Сега таа кренала прашина коментирајќи ја изјавата на Колинда Грабар-Китаровиќ. Кога ја добила наградата за животно дело од Фондацијата Фулбрајт во Вашингтон, хрватската претседателка го коментирала нејзиниот живот во Југославија, велејќи дека таа е „девојка родена на погрешната страна на железната завеса, која сонувала за други места каде луѓето имаа слобода на избор, каде би можеле да зборуваат слободно и да ги искажат своите верувања без да бидат прогонувани“. Лилјана не и останала должна.


„Јас бев музичар, патував низ целиот свет, одев на полночќи свадби и причести во црква, одев на балет, на доктор, стоматолог, летувања и зимувања кога и да ми наредеа, зад истата железна завеса. Многу пропатив. Колинда, издржи уште малку додека не те примат некаде надвор во излог со многу неонско светло“, напишала Николовска на социјалната мрежа.


Пред дваесет години, Лилjана се обидела да се врати на хрватската сцена, но нејзината независна кариера не успеала. Таа е единствената пејачка на „СпМагазин“ на која Хуљиќ не напишал хитови по напуштањето на групата.
Неа ја наследи Даниела Мартиновиќ. Пред две години, Лилjана се осврнала на својот поранешен шеф. Поранешната пејачка на „Магазин“ била вознемирена од коментарите на Тончи Хуjиќ во емисијата „Никогаш не е доцна“. Тој рекол дека хитот на „Магазин“ – „Три зими го шепотив твоето име“ денес не го пронаоѓа својот пат пред публиката. Затоа Николовска го нарекла егоцентрик затоа што, според поранешната пејачка, се пофалил дека е клучен фактор за успехот на „Магазин“.
„Тој се лути кога пејачката го одвлекува вниманието затоа што смета дека тие немаат креативна улога“, напишала Николовска.

Gepostet von Ivan Grgurić am Sonntag, 17. November 2013

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Приказната за тоа како Кијану Ривс воодушевил една баба ги топи срцата: „Јави и се…“

Покрај тоа што е холивудска легенда, Кијану Ривс е познат и како кул дечко, а …