Дали е ова најдобрата можна казна за брзо возење?

Невообичаената одлука на еден судија може да стане практика.
Треба да се забележи на почетокот дека сторителот напрекршокот не бил ослободен. Напротив, казната е таква што тој ќе ја има предвид секој пат кога ќе седна зад воланот. Поточно, возачот морал да му вети на судијата една работа.
Да почнеме по ред. Фрејзер Џонстон (39) од Маселборо, близу Единбург, Шкотска, е горд сопственик на чудовиште од Форд, Мустанг ГТ со над 450 коњски сили. И, се разбира, Фрејзер неколку пати го превземала моќта на Мустангот, и тоа повеќе пати, а последен пат кога дојде пред судија поради пребрзо возење – тој бил снимен како вози 175 км на час.
Тој се обидел да се одбрани пред судот со емоции. Неговиот адвокат и тој се обиделе да објаснат дека Мустангот буквално го завел, односно не можел да одолее на стискање на педалата за гас. Понекогаш тој возел и без да биде свесен за тоа.
Адвокатот дури истакнал дека Фрејзер понекогаш сфаќал дека вози премногу брзо, па дури и забавувал.
Шегата на страна, но фактите кажуваат поинаку. Фрејзер е фатен неколку пати од 2017. година како вози премногу брзо, а не му било туѓо ниту недозволеното паркирање. Тој бил фатен во прекршок и двапати во еден ден, а неговата возачка дозвола му била привремено одземена.
На крајот на краиштата, судијата немал друг избор освен да донесе единствена можна одлука. После разговорот, Фрејзер се согласил да го продаде својот Mustang GT, но исто така се согласил да купи многу побавен Peugeot партнер во замена.
Се разбира, тој исто така добил шест негативни поени и ќе мора да плати казна од 420 фунти.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Путерот е неверојатен ХИДРАНТ за кожата на лицето! За секое нанесување, кожата ќе ви каже БЛАГОДАРАМ!

Доколку сè уште немате „путер за тело“ во вашето шкафче за креми, сега е вистинско …