(ФОТО) СВЕТСКИ ПРОЕКТИ: Вака ќе изгледа новиот највисок облакодер на светот во Њујорк

Со висина од 472,4 метри, Central Park Tower uzeo (Централ Парк Кула) ја освои оваа титула во објектот „Парк авенија“ 432 метри висок, исто така лоциран во Њујорк.


Проектот за новата највисока станбена зграда е потпишан од архитектонската фирма Адријан Смит + Гордон Гил, а нејзината просторна организација е поставена да ги смести становите, потоа хотелот на најгорните катови, за формирање на малопродажен простор на Нордстром на првите седум ката.
Одразот на предметот е направен со комбинација на стакло и не’рѓосувачки челик со сатенски завршен финиш, што дополнително го разликува објектот визуелно од околните предмети од тули.


Со комбинирање на стакло и не’рѓосувачки челик, зградата визуелно се издвојува од околните згради од тули.
„Central Park Tower е врв на развојот во Њујорк. Ние не би можеле да го понудиме ова ниво на проект, квалитет и услуга без придонесите на најталентираните архитекти, инженери и дизајнери во светот“, рекол за Dezeen Gary Barnett, основач на инвестициската фирма „Extell Development“ што ја финансира изградбата на објектот.


Поглед на Централ Парк
Во објектот ќе бидат организирани вкупно 179. станбени единици, почнувајќи од 32. кат. Апартманите ќе бидат со различни структури, така што ќе има станови со две спални соби од 133. квадратни метри, но и оние со осум спални соби, со вкупна површина од 1.626 метри квадратни.
Најскапите станови ќе бидат оние со фантастичен поглед на Централ Парк – најпосетуваниот и најголемиот градски парк во Соединетите држави.

Најскапите станови ќе бидат оние со фантастичен поглед на Централ Парк – најпосетуваниот и најголемиот градски парк во САД.
Тексашката фирма Rottet Studio била задолжена за внатрешен дизајн, во кој доминираат тврдо дрво, мермерни маси и кожен мебел.
Станарите на објектот ќе имаат пристап до луксузни удобности организирани од приватниот клуб на Централ Парк. Меѓу другото, ова вклучува употреба на отворени и затворени базени, дворови со места за јадење, како и балкони, конференциски сали и игри за деца.

Ред на милијардери

Кулата на Централ Парк се придружи на серија луксузни станбени имоти по улицата Западна 57, попозната како Ред за милијардери. Во оваа улица се наоѓа 432 Парк Авенија и 111 Запад 57-та, која во моментов е во фаза на градба, и сите овие згради спаѓаат во категоријата многу високи згради бидејќи нивната висина се движи помеѓу 300 и 600 метри.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепти) ЗЛАТНА ТРОЈКА за долговечност: Мед, цимет и вода за зачувување на здравјето на ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ – Ќе се ШОКИРАТЕ што се’ лекува!

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблемите со срцето, и се препорачува …