ОВОЈ ДЕЗОДОРАНС Е ЗАБРАНЕТ ЗАТОА ШТО ПРЕДИЗВИКУВА РАК: Ниту случајно не го купувајте – последиците се КОБНИ!!

Швајцарија стана првата земја што забрани дезодоранси кои содржат канцерогени соли на алуминиум. После една студија од 2016. година, откриено е дека токсичните хемикалии кои се наоѓаат кај дезодоранси играат улога во рак на дојка, Швајцарскиот национален совет гласал од 126 наспрема 58 во корист за нивната забрана.
Мерката исто така го повикува Федералниот совет да спроведе истражување што ќе докаже каузална врска помеѓу употребата на дезодоранси и зголемен ризик од карцином на дојка. Соли на алуминиум се активни состојки кои се користат при производство на многу антиперспирантни и дезодоранси производи на пазарот, кои помагаат да се спречи прекумерно потење и да се елиминира миризбата на телото. Токсичната хемикалија работи за да се раствори во пот и да ги блокира жлездите.
Од друга страна, хемикалиите ја намалуваат количината на влага присутна во кожата. Сепак, таков ефект бил откриен и за промовирање на градење ткива во градите. Повеќето производи, антиперспирантни и дезодоранси, ја содржат оваа хемотерапија што предизвикува рак, забележале истражувачите.

Ракот на дојка продолжува да биде најчестиот вид на карцином кај жените ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според Светската здравствена проценка на СЗО за 2013. година, повеќе од 508.000 жени ширум светот починале од рак на дојка само во 2011. година.
Организацијата исто така истакнала дека претходно се сметало дека карциномот на дојка е најчест во развиените земји, со скоро половина од случаите на карцином на дојка и 58 проценти од смртните случаи се случуваат во помалку развиените земји.
Детали за студијата за рак на дојка предизвикана од дезодоранси
Студијата објавена во списанието „International Journal of Cancer“ во септември служела како главен катализатор за последниот поттик на Швајцарија за забрана за употреба на соли од алуминиум во производство на дезодоранси.
Како дел од студијата, тим истражувачи од Универзитетот во Женева ги испитале ефектите на токсичните хемикалии врз глувците.
Истражувачкиот тим открил дека продолжената изложеност на опасната хемикалија е поврзана со растот на туморот во ткивото на дојка на животните. Може да предизвика метастазирање на ракот во другите делови на телото, предупредил истражувачкиот тим.
Истражувачот предупреди дека луѓето, особено жените, треба да избегнуваат употреба на производи што содржат соли на алуминиум. Исто така, тој повикал на законска забрана на ист начин како и со азбестот.

„Мислам дека треба да се избегнуваат сите дезодоранси што содржат алуминиумска сол. И, многу е тешко да се биде сигурен дека таканаречените „без алуминиум“ дезодоранси се навистина без таа состојка … Азбестот е ефтин, има многу атрактивен индустриски потенцијал и за да се забрани тербаа 50 години. Се надеваме дека нема да потрае долго за да се забранат соли од алуминиум“, вели коавторот на студијата Андре-Паскал Сапино.
Како и да е, друг експерт го негирал тврдењето на студијата и посочил на значајна грешка во истражувањето: таа е спроведена врз животни модели. Експертот исто така, истакнал дека резултатите не треба да влијаат врз употребата на дезодоранси и антиперспиранти кај жените.

„Со сегашните докази, нема причи
на жените да бидат загрижени за употребата на дезодоранс заради ризикот од карцином на дојка. Сепак, постојат утврдени начини на кои сите жени можат да помогнат во намалувањето на ризикот од заболувања, вклучително и намалување на внесот на алкохол, одржување на здрава телесна тежина и редовно вежбање“, рекла директорката, баронеса, Дели Морган за HuffingtonPost.co.uk.
Напомена
Не е лошо кога ќе купувате дезодоранс да го прочитате и составот за да видите дали вашиот стик, рол он или спреј има алуминиумски соли.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто мажите ја губат главата поради жените со облини?

Сите знаат дека мажите сакаат жени со облини, но зошто? Има ли друг одговор на …