(ФОТО) БРИШАТ ГОДИНИ – Подмладете се без да одите под нож: Овие намирници го враќаат младешкиот сјај на кожата!

Жените даваат многу пари на козметички третмани, а и не знаат дека патот до младешкиот изглед може да биде многу поефтин…
Некои процедури можат да бидат и многу опасни, затоа изборот на храната е многу подобра опција за одржување на добриот изглед. Против стареењето успешно се борат овие намирници.
Доколку ги ставите во редовната исхрана многу бргу ќе забележите позитивни промени.

Грејпфрут


Благодарение на изобилието на витамин Ц, пантенската киселина, бакар и витаминот А, грејпот може да го успори процесот на стареењето. Некои истражувања покажале дека ова овошје може да ја поттикне регенерацијата на клетките, но и развој на нови.

Капини


Тие спречуваат широк спектар на болести, но успешно се борат и против брчки и пигментација на кожата.

Киви


Количеството на бета каротин во кивито може да ја заштити ДНК во клетките од оштетување. Антиоксидантите кои се наоѓаат во него позитивно влијаат на делувањето на слободните радикали и така го успоруваат процесот на стареење.
На телото му се потребни витамини за брзо обновување и регенерација на кожата. Витаминот Ц во кивито го поттикнува производството на колаген, важен протеин кој се бори против стареењето.

Лимон


Овој цитрусен плод е вистински еликсир на младост па е добро да го конзумирате редовно. Богат е со фолати, важен витамин кој го подобрува правилниот развој и функција на мозокот.
Лимонот содржи единствени флавоноидни соединенија кои го одложуваат стареењето и ја негуваат кожата. Се покажало дека тие на телото му даваат антибиотски својства.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест…   View …