(Рецепт) НАРОДЕН ЛЕК КОЈ СЕ КОРИСТИ СО ДЕЦЕНИИ: Ги исфрлува сите токсини од цревата и ја обновува кожата!

Овој народен рецепт се користи од дамнина
Кога организмот е во добра состојба тоа се одразува и на состојбата на кожата. Самиот морков има многу позитивни ефекти за организмот благодарение на влакната, витаминот А и бета каротинот со кој изобилува. А, кога ќе го измешате со уште неколку состојки се добива вистински мелем за стомакот.
Овој лек е познат од дамнина а нашите баби го користеле при проблем со цревата и за да ја вратат свежината на кожата.
Посебно е користен при успорени црева, надуеност и дуење. Овој лек успешно ќе го реши и проблемот со тврдата столица а се подготвува на следниот начин:

Состојки:
3 поголеми моркови
1 лажичка мед
меѓу прсти црвен пипер
1/2 лажичка масло
Подготовка:морковите исчистете ги и изрендајте во соодветен сад и додајте ги опстанатите состојки. Мешајте се додека не се соединат и лекот е подготвен за употреба. Се препорачува мешавината да се јаде наместо појадок, а потребно е да се конзумира половина час после будење.
После 10. дена редовна примена ќе забележите подобрување и чувство на леснотија во стомакот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Алиштата не треба да ги перете на 30 или 40 степени – тоа би можело да биде многу опасно за вас!

Доколку алиштата ги перете на температура под 60. степени, тоа би можело да биде опасно …