ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА – Алиштата од машина за перење „ќе излегуваат“ како испеглани: Домаќинките се воодушевени со оваа финта!

Некои тврдат и дека со овој трик нема да има потреба од омекнувач...
Зошто некои домаќинки во машините за перење и сушење ставаат топчиња од алиуминиумска фолија?
Тоа е одличен трик кој пеглањето го прави поедноставно и побрзо, бидејќи алиштата за време на перењето нема толку да се гужваат.

Топчињата од алуминиумска фолија помагаат при перењето облеката подобро да се врти, а со самото тоа и испере, додека во машината за сушење го запира статичкиот електрицитет.
Некои тврдат и дека се одлична алтернатива за омекнувач за алишта!
Доволни се две до три топчиња а направете ги едноставно – земете парче алуминиумска фолија, згужвајте и направете топка во големина на топче за тенис.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Алиштата не треба да ги перете на 30 или 40 степени – тоа би можело да биде многу опасно за вас!

Доколку алиштата ги перете на температура под 60. степени, тоа би можело да биде опасно …