(ВИДЕО) Првото електрично Волво има повеќе од 400 КС и изгледа одлично

Покрај Полестар од Шведска ни доаѓа и електрично Волво.
Швеѓаните за првиот електричен модел го избрале одличниот XC40. Сега има додаток во името на Recharge, а нуди комбинирана сила од дури 408 KС. Во знакот на бројот а4 е и досегот изнесува округли 400 км.
Подржува полнач со снага од 150 kW, а батеријата со капацитет од 74 kWh за 40 минути ќе се наполни 80%.

Оваа изведба донесува и нов инфотеинтмент на Android OS, а со нешто помал багажник одзади има и мал напред. Се очекува дека во Германија ќе чини под 60.000 евра.
Да потсетиме, ова е прв од петте планирани електрични модели, а кои на Волво ќе му помогнат во остварувањето на планот до 2025. токму електричните модели да прават половина од продажбата. Втората половина ќе бидат хибриди.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …