ФОРМУЛА 1 – „Сузука“ за Ботас: Мерцедес за историја

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на Големата награда на Јапонија, 17-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1, каде германскиот тим ја обезбеди титулата во конкуренцијата на конструктори.
Финецот на легендарната Сузука ја забележа својата трета победа сезонава и шеста во кариерата, пред Себастијан Фетел во Ферари. На третата скаличка на подиумот беше Луис Хамилтон во другиот Мерцедес.

Ботас до првиот триумф дојде на Големата награда на Азербејџан во април благодарение на неверојатен старт, совладувајќи ги Фетел и Чарлс Леклер, кои беа во првиот ред. Германецот ја освои пол-позицијата три часа пред трката, бидејќи квалификациите беа одложени поради ураганот што ја погоди Јапонија во саботата, но тој направи голема грешка на стартот, што му овозможи и на Ботас да го надмудри. Фетел за кратко време остана со возачот на Мерцедес, а до крајот на трката водеше голема борба со Хамилтон за втората позиција, која на крајот ја реши во своја корист само за четири десетинки.

Мерцедес, инаку, планирал две различни стратегии за двајцата свои возачи, бидејќи Хамилтон требало само еднаш да оди во боксот, но поради истрошените гуми, тој мораше да оди двапати. Сепак, во текот на целата трка беше јасно дека Ботас ќе победи, и дека е само прашање кој ќе му се придружи на подиумот. После ваквото разидување, германскиот тим ја освои титулата меѓу конструкторите шеста година по ред, нивна осма вкупно, и со тоа испечати нови страници од историјата. Мерцедес до оваа сезона рекордот го делел со Ферари, кој освојуил пет титули по ред од 2000 до 2004 година.

Покрај триумфот на Ботас, Големата награда на Јапонија беше одбележана и со инцидент на самиот почеток, кога Леклер го исфрли од патеката на Макс Ферстапен во болидот на Ред Бул. Младиот Монегашканин не сакал да оди во боксот и покрај тоа што неговите делови паѓаа од неговиот болид, а еден дури го погодил ретровизорот на Хамилтон и го откинал. И’ додека возачот на Ред Бул морал да се повлече од трката заради последиците од тој контакт, Леклар го зазеде шестото место и инцидентот допрва треба да биде истражен.
Првите тројца ги следеше Александар Албон во болидот на Ред Бул, кој дојде до најдоброто од неговата кариера, пред возачите на Мерцедес, Карлос Саинс јуниор, Леклер и Даниел Рикардо во Рено. Бодовите ги комплетираше Пјер Гасли, кој ги брани боите на тимот на Торо Росо, возачот на Рејсинг Поинт, Серхио Перес, и покрај последното излегување, и Нико Хилкенберг во второто Рено. Најбрзиот круг му беше доделен на Хамилтон, а благодарение на него Мерцедес ја обезбеди титулата на четири трки пред крајот.

Британецот сега води во генералниот пласман со 338. поени, а потоа следат Ботас со 274. и Леклер. со 223.
Овогодинешниот шампионат во Формула 1 продолжува со Гран-при на Мексико на 27. октомври.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …