Роберт Форстер, за Оскар номинираната ѕвезда на „Џеки Браун“, починал на 78 години

Роберт Форстер, актер за карактерни улоги, кој беше номиниран за Оскар за филмот „Џеки Браун“ на Квентин Тарантино и се појави во повеќе од 100 филмови, починал во петокот во Лос Ангелес од карцином на мозокот. Тој имаше 78.години.
Тарантино го создаде ликот на наплатувачи на кауција, Макс Чери, со Фостер, а улогата му ја донесе неговата прва номинација за награда Академија.
Неодамна Форстер ја повтори улогата на „Breaking Bad“ како Ед во „El Camino: A Breaking Bad Movie“, кој беше објавен во петокот, и се појави во „mazing Stories на Стивен Спилберг и во „Werewolf“.
Дејвид Линч го избра актерот со специфичен поглед во „Доктор Мулхоланд и во рестартираните „Твин Пикс“ како шерифот Френк Труман.
„Имам направено многу жанровски филмови во мојата кариера … Отсекогаш сум ги сакал“, изјавил Форстер на блогот на улицата „Bleecker Street “ по објавувањето надрама „What They Had“ во 2018. година.
Форстер го играше таткото на Тим Ален во „Last Man Standing“, неговото ретко појавување во комедија,а го играше и таткото на мајката во кома во филмот „The Descendants“ на Александар Пејн, кој беше номиниран за САГ и Готам награди те.
Роден во Рочестер, Њујорк, Форстер ја започнал својата кариера на Бродвеј во „Г-ѓа Дели има љубовник“ пред Џон Хјустон да го уфрли во „Рефлексијата во златното око“ со Елизабет Тејлор и Марлон Брандо.
Тој се појави во „Медиум кул“ кај режисерот Хакел Векслер и глумеше во ТВ серијалот „Банијон“ – наводно улогата што Тарантино ја запомнил кога го снимал „Џеки Браун“ – и се појавил вомногу филмови вклучувајќи „Алигатор“, „Олимпус падна“ и „Американски перфект“.
Форстер зад себе ги остави неговите деца: Боби, Елизабета, Кејт и Меген;и неговите внуци: Тес, Лиам, Џек и Оливија, и долгогодишната партнерка, Денис Грејсон.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Римски мозаик пронајден под лозје во Италија!

Римскиот патос украсен со мозаици беше откриен под лозовите насади во северна Италија, по повеќе …