(Рецепт) 3. супер моќни намирници против рак и дијабетес: Измешани заедно го даваат најмоќниот лек на планетата!

Оние кои ги консумираат овие производи, сами или заедно, го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес и карцином…
Оние храна што припаѓаат на супер храна, се оние што ги надминуваат можностите на другите намирници.
Три супермоќни производи успеаа да ја докажат својата лековита способност и хранливост, а тие се: куркума, ѓумбир и моркови.
Една од најважните вообичаени својства на овие намирници е што тие се антиоксиданти кои се борат со болести.
Луѓето кои јадат ѓумбир, куркума и моркови заедно не само што го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, рак и дијабетес, туку и целосно ги елиминираат вирусите и болните воспалувања.
Нивните корисни својства се особено подобрени кога се користат во тандем, на пример: чај со куркума и ѓумбир:
Една лажица куркумата варете во 200 мл вода и додадете малку рендан ѓумбир.
Што се можат да направат ѓумбирот, морковот и куркумата?

Куркумата содржи околу 150 различни терапевтски придобивки, вклучително и зајакнување на имунитетот, заштита на срцето и ублажување на ефектот на автоимуни заболувања.
Ако секојдневно користите куркума во оброците или како додаток на чајот, можете да ги намалите или целосно да ги елиминирате симптомите на следниве болести: кардиоваскуларни заболувања, болки во зглобовите, Алцхајмерова болест и епилепсија.
Куркумата најдобро се разложува во телото ако се меша со лажичка маснотии или масло од кокос во чаша чај. 

Ѓумбирот е неверојатно ароматичен, а само неколку парчиња корен од ѓумбир може да направат здрав чај. Едно медицинско списание наведува дека „екстрактот од ѓумбир може да биде поефикасно средство отколку хемотерапија – ги убива клетките на ракот додека здравите клетки ги остава кнедопрени. Неговите антиинфламаторни својства исто така можат да помогнат во спречување на прогресијата на преканцерогените клетки во карцином“.
Ѓумбирот може да излечи: мачнина, воспаленија од разни видови, подобрување на меморијата, спречување на дијабетес. 

Морковите се најпристапниот зеленчук кај нас. Тоа е одлична грицкалка и се препорачува на сите. Тоа е одличен антиоксиданс и една студија потврдила дека колку повеќе јадете моркови, толку подолго ќе живеете.
Суперхрана за убивање рак
Еве еден сегмент од една студија што вели дека оваа суперхрана лекува и спречува одредени видови на карцином.
Ѓумбир: „Иако медицинските својства на ѓумбирот се познати илјадници години, значителен број на студии дополнително докажуваат дека ѓумбирот и неговите активни соединенија се ефикасни против широк спектар на заболувања на човекот, вклучувајќи го и ракот на желудникот , панкреас, црниот дроб, колоректален карцином и холангиокрицином“.
Куркума: „Куркуминот е едно од најуспешните соединенија на хемопревентивните студии изминативе години и во моментов е во тестови за превенција на рак на човекот. Механизмот на дејство на куркуминот е сложен и веројатно зависи од многу фактори. Неочекуваните забелешки се дека куркуминот неверојатно ги модулира притеините на метаболизмот на железото во клетките на ткивото што сугерира дека куркуминот има својства на хелатор на железо“.
Морков: “Екстракт од морков може да предизвика апоптоза и запирање на клеточен циклус во клеточните линии на леукемијата”. 

Рецепт за прекрасно јадење на овие три состојки:
Морковот сварете го во малку вода. Додадете малку кокосово масло или лажичка маст, малку сол и половина лажичка куркума и малку рендан ѓумбир, а можете и од оној во прав.
Пирето од моркови е одлично и многу здраво гарнирче кое оди со секое јадење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Призор од Солун кој ја враќа надежта за враќање во нормала

Животот во Грција се врати во нормала, покажуваат снимки од ноќниот живот на Солун. Уличниот …