(ВИДЕО) РАЃААТ И НА 60, ЖИВЕАТ И ДО 145. ГОДИНИ: Ова е најстарата нација на светот – Ја откриваме тајната на нивната долговечност!

Во изгубеното кралство високо на Хималаите, на една од екстремните точки на северна Индија, на границата со Кашмир, Кина и Авганистан живее нација со неверојатни тајни за долг и здрав живот – народот Хунза.
Тие не се друштво на некоја митска легенда, туку вистински луѓе кои си го живеат животот на „покривот на светот“. Тие често достигнуваат и старост од 145 години.
Во рамките на ова мало, мирољубиво општество, од само 30.000 луѓе кои живеат во недостапни долини на околу 3000 метри надморска височина, можете да најдете жени кои раѓаат во своите 60-тти и мажи кои изгледаат како да се во нивните 40-ти а всушност се двојно повеќе од нивната возраст. Се вели дека покрај стареењето – со кои тие се повеќе од достоинствени – тие се најсреќните луѓе на светот.
Ова е важна разлика за луѓето од Хунза, нивното здравје не се дефинира само со нивниот недостаток на болести, туку првенствено со нивниот севкупен квалитет на живот и нивното директно искуство на радост. Се чини дека имаат неограничена енергија и ентузијазам за секојдневните активности. Кога внимателно ќе ја разгледаме оваа состојба на живот во заедницата Хунза, може да се заклучи дека имаме многу да научиме од нив.
Хунзите живеат скоро двојно повеќе од просечниот Американец – без да земаат фармацевтски лекови, без да возат скапи автомобили и без брза храна на секој агол на предградијата. Немаат предградија. Само планинска долина чиста и не загадена со современи индустриски хемикалии, ГМО храна или загадена вода.
Нивниот многу интересен начин на живот нè тера да се прашуваме за сите што го сметаме за „свето“ во нашата клима. Дури и 100-годишен човек Хунза (додека просечниот животен век на Америка е само 70) не се смета за стара личност. Која е нивната голема тајна? Како да живееме живот како народот Хунза, освен да се преселиме во оддалечено село на Хималаите
Климата на Хунза е суостра, поради нејзината географска локација, така што луѓето скромно јадат таму. Обично, тие јадат малку месо и јадат само два помали оброка на ден. Првиот оброк не го јадат пред пладне, иако честопати се ангажираат и започнуваат физичка работа од 5:30 часот. Појадокот, претежно вегетаријански со цели зрна, го одржува нивниот дигестивен систем здрав.


Компаративно, заради сите додадени рафинирани јаглени хидрати и шеќери, западните луѓе често трошат многу повеќе калории на секој оброк отколку што е всушност потребно – да не ги спомнуваме оние кои не добиваат никаква клеточна регенерација од добра исхрана.
За разлика од повеќето западници, Хунзите јадат пред се заради воспоставување и одржување на здравјето, а не за задоволство.
Хунза храната е целосно природна, без хемиски адитиви. Западната исхрана е полна со пестициди, хербициди, фунгициди, генетски модифицирани организми, преработени хемикалии, шеќери, вештачки шеќери и ароми.
Хунзите го обработуваат овошјето со тоа што оставаат да се исушаи на сонце. Најчеста е кајсија, која се јаде во големи количини, свежа, но и сушена. Тие произведуваат млеко и сирење, но без хемикалии или хормони. Ова е против законот на Хунза бидејќи е нелегално да сги запрашуваат нивните градини со пестициди.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОСЛЕ 23 ГОДИНИ ЖИВОТОТ ПОВТОРНО ГИ СПОИЛ: Се сакале и кога биле во брак со други луѓе

Се обиделе уште еднаш, не знаејќи каде тоа ќе ги одведе Грејс Миљакио (61) и …