СТАР РЕЦЕПТ ЗА ТУРШИЈА: Останува свежа до крајот на зимата – без конзерванси!

Туршијата е природен пробиотик и најмоќен лек. Ако во текот на зимата со секој ручек јадете зеленчук од туршија вие ќе:
– го поттикнете обновувањето на цревната флора
– ќе го забрзате метаболизмот
– ќе го подобрите имунитетот
– ќе спречите појава на карцином
– ќе го регулирате крвниот притисок
– ќе го намалите нивото на холестерол
– ќе го подобрите расположението
Рецепт за туршија:
Потребно е:
5 кг. зеленчук за туршија (корнишони, пиперки, моркови, зелени домати, карфиол, ситен кромид и т.н.)
5 литри вода
1 литар алкохолен оцет
13. лажици (за супа) шеќер
5 лажици сол
1 кесичка винобран
зачини: бибер во зрно, мирудии, рен…
Подготовка: зеленчукот измијте го и исчистете. Потоа пиперките избушете ги на неколку места за да водата влезе во нив. Морковот исчистете го, како и кромидот и доматите. Потоа зеленчукот ставете го во буре и налијте ја течноста.
Се’ убаво измешајте па притиснете го зеленчукот да биде што подлабоко во водата. На зеленчукот и дополнително можете да му додадете од течноста.
Бурето чувајте го на суво и ладно место, далеку од сонце.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …