(ФОТО) ВРТОГЛАВИ ЗАРАБОТУВАЧКИ НА ТУРСКИТЕ ГЛУМЦИ: Од една снимена серија можат да си купат елитна вила на Босфор!

За улогата во „Сулејман Величествениот“ Халид Ергенц добил тогаш вртоглави 33.000 долари по епизода и на колегите им ја отворил вратата на бајковитите заработувачки. Сепак, Турчинка нема ниту во топ пет најплатени актери…
Нема бизнис до шоу бизнис, реди посебно во Турција Ѕвездите ан нивните серии преку ноќ стануваат богаташи иако многумина од нив ниту не примирисале до Академијата. Барем не во почетоците ан снимањето. Но, затоа веќе после една снимена серија живеат во велелепни вили на Босфор.
Тамошните придуценти одамна сфатиле дека освен раскошната продукција,за гледаноста на серијата многу придонесува младоста и убавината на гланите актери па глумците почнале да ги доведуваат од модните писти и набрзина ги обучувале. Моментално најпалтен глумец е Бурак Оџивит (34). Глумецот бил модел, завршил Академија на ликовните уметности, а хоби му е фотографијата. Се прославилс о улогата на Бали бег во серијата „Сулејман Величествениот“ и од таа улога, која го прославила во светот, тој ја одредува својата цена. Неодамна потпишал договор за серијата „Осман“. По епизода ќе добива нешто повеќе од 51.000 долари. Договорот го потпишал на пет години (се предвидува дека толку ќе трае снимањето на новиот историски спектакл) и се обрзал дека во тоа време нема да снима ништо друго.
Притоа, Бурак го отстранил од престолот тогашниот најплатен турски актер, Озџан Дениз (47). За секоја епизода на „Истанбулска невеста“ тој добивал чек од од 33.000 долари. Но, за да го привлече вниманието на продуцентите кон себе, во еден од неговите први проекти се согласил да се соблече гол. Озџан навреме сфатил дека со машкоста, на гледачите треба да им се понуди и тој Фактор Икс, така што никој не може да го симне од тронот на највисоко платените актери засега.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 96 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Пријавени се три починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 …