(ФОТО) Протеини во исхраната – ПРОТЕИНСКИ БОМБИ ЗА ЗДРАВИ КОСКИ И ЈАКИ МУСКУЛИ: Овие 10. намирници имаат повеќе белковини од јајцата!

На прво спомнување на протеини, повеќето ќе помислат на јајца, но има храна која е повеќе богата со протеини
Протеините или белковините се неопходни за раст и регенерација на целиот организам и заедно со водата се најважните материи во организмот.
Тие се одговорни за развој на мускули, ткива, коски, кожа, крв, нокти и внатрешни органи, вклучувајќи ги и срцето и мозокот.
Тие содржат есенцијални и несуштински аминокиселини. Несуштинските аминокиселини се произведуваат од страна на телото самостојно, додека основните хранливи материи се произведуваат од храна. Тие можат да се најдат скоро во целата нивна храна, освен во рафинирани шеќери и масти.
Без протеини нема изградба на мускули, што им е добро познато на сите оние кои напорно вежбаат. Ако не јадете доволно протеини, телото ги користи мускулите како извор на енергија, т.е. “се јаде самиот себе”.
Официјалната препорака е 1,2 грама протеини за килограм телесна тежина, но само за оние кои не се физички активни. Значи, едно јајце со просечна големина има околу 6 грама протеини, во зависност од големината, количината варира од 4,9 грама (мала) до 7,3 грама (голема).

Свежо сирење

Сирењето содржи големи количини на протеини, што е неопходно за одржување на постојните и стимулирање на нов раст на мускулите. Различни сирења можат да содржат 18-36 грама протеини. 100 грама сирење има околу 20 грама протеини, додека 100 грама јајца (2 поголеми) имаат околу 13 грама протеини.
Одличен е во протеински палачинки, а во смесата додадете и јајца, путерот, млеко, прашок за пециво и малку сол.

Пилешко

Пилешкото е исто така предност во однос на јајцата според количеството на протеини.
Во парче со големина на дланка ма дури 25 грама.
Ако сакате нешто возбудливо на менито, пробајте пилешки крокети, а одлична е и со тортили.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) 4. брзи рецепти за мафини, куглоф, пита…

Секогаш е добро да се има некој рецепт „набрзина“ на домашните да им подготвиме, вечера …