(ФОТО) ЧОВЕК СО ГОЛЕМО СРЦЕ И ХЕРОЈ НА УКРАИНА: Владика одгледал 400. деца од кои 250. посвоил!

Јунак во светски рамки последните денови е монахот од Украина за чие големо срце и дело се пишува низ целиот свет…

Украинскиот владика Лонгин Черновички, игумен во манастирот во Банченску, од деведесетите години на минатиот век ги усвојува сите деца отфрлени од своите родители.
Од речиси четиристотини деца, кои благодарејќи му нему имаа радосно детство и кои се спасувани од улица, студот и светот на криминалот, четириесет од нив од раѓање се заразени од ХИВ, а околу стотина од нив родени се со инвалидитет или со пречки во развојот.

Бидејќи доста од нив заради различни околности морале во документи да имаат и име на родителите тој лично посвоил 250. деца и сите го нарекуваат „тато“.
Оние пак, кои завршиле училишта и факултети и засновале свои семејства и понатаму се враќаат во манастирот и му помагаат околу новите браќа и сестри.

Човек Божји и жив светец во секоја можна смисла, пишуваат светските медиуми.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Принцот Вилијам на емотивен начин се прости од својот дедо, принцот Филип: „Дедо ми беше исклучителен човек и дел од извонредна генерација!“

По тивката болка која ја чувствуваше во себе принцот Вилијам од својот дедо, принцот Филип,се …