Есенско време: Еве што не очекува во наредните 4. дена

Ладниот бран го донесе и првиот снег на планинските предели во регионот, а кај нас се предвидува главно дожд и ниски температури кои од понеделник постепено ќе се зголемуваат…
Новиот ладен бран го донесе првиот снег речиси насекаде во регионот. Снег падна на планините во Хрватска, Босна и Црна Гора а температурите се спуштија под нулата. Под влијание на релативно свежа воздушна маса ќе останеме и за време на овој викенд иако максималните дневни температури на воздухот ќе бележат тенденција на пораст но сепак доста постудено ќе биде наутро кога минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 2. до 11. степени во најтоплите предели од државава.
Времето овој викенд ќе биде претежно стабилно иако сабота не се исклучува можноста да донесе сосема слаб и локален дожд и тоа поради локално зголемената облачност која ќе ја има. Ќе дува умерен на некои места и тоа особено на запад повремено засилен ветер од западен правец додека во недела ќе го промени правецот во северен и особено ќе биде изразен долж Повардарието и на север од државава. Максималните дневни температури пак на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 14. до 21. степен додека во недела малку повисоки ќе бидат на југоистокот и истите ќе се искачат до околу 23. степени.
Нови локални врнежи од дожд и нов пад на температурите на воздухот ќе има на самиот почеток од следната недела кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8. до 16. степени. На високите планини не се исклучува можноста и за слабо провејување на снег.
За подетални метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОВТОРНО 16. ПОЧИНАТИ ЛИЦА: Денеска се регистрирани 150. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа …