(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ со уште една лекција по тенис: Убедлив против Гофан за пласман во финалето во Токио!

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на АТП турнирот во Токио со победа од 2:0 против Давид Гофан, во сетови 6:3 и 6:4. Во финалето, тој ќе игра со Џон Милман во 8 и 30 во недела со директен пренос на Спорт Клуб 1.

Српскиот тенисер веднаш направи брејк и си донесе предност од 3:0 во првиот сет. Гофан имаше брејк за 3:1, но Ѓоковиќ лесно успеа да се извлече и да си донесе предност од 4:1. До крајот на сетот, Србинот доминираше и имаше дури две сет топка при резултат од 5:2. Потоа Гофан се извлече и Новак го заврши својот прв сет во својот сервис кој и го доби со 6:3.

loading...

Во вториот сет Ѓоковиќ бргу направи брејк, Гофан имаше три шанси да го врати брејкот, но првиот играч на светот успеа да ги спаси сите три ситуации и да го завери брејкот од првиот гем. Така Ѓоковиќ поведе со 2:0 и до крајот на сетот беше доминантен за пласман во финалето.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ова е моментално најгледаната снимка? Ким во претесен фустан повторно предизвика бројни реакции – само да ја видите како ги искачува скалите!

На неодамна одржаната модна недела во Милано, Ким Кардашијан ја претстави колекцијата „Ciao, Kim“ во …