(ВИДЕО) ЧУДО – ГЕРМАНЕЦ УМИРАЛ НА РАБОТА: Имал 100.000 евра плата и возел „Јагуар“ но потоа „пукнал“ – Го спасила една работа а сега ТОЈ помага на други!

Работел 80 часа неделно, заработувал големи пари и возел јагуар. И тогаш прегорел. Кристоф Полдер колабирал. Ништо повеќе немало смисла. Спасот го нашол во шумата.
Лак, стрела и камп куќичка.Ова е сегашниот живот на Кристоф Полдер. Лак, стрела и камп куќичка наместо меѓународните градежни проекти и јагуарот со 400 коњски сили.
Полдер е во средината на триесеттите години и неговиот живот го опишува некаде во северна Баварија – додека правел чај во неговиот кампер. На прв поглед, тој изгледа како човек чија животна приказна може да се раскаже за неколку минути – но тоа е лага. Бидејќи неговата приказна е, да кажеме најмалку, необична.

„Пораснав во една секта, секој ден имаше тешка физичка казна“, рвели тој. Тој имал три постари браќа. Тоа била постојана борба за внимание. На 16 години, тој го напушта семејството: „Со неколку ретки исклучоци, оттогаш не сум ги видел моите родители“, вели тој.

Работи на градежништво. Живее во контејнери. Се до еден ден кога постар колега не го „мотивира“ од својот живот да направи нешто повеќе. „Па, вие сте интелигентни, не е градежништвото за вас“, ми рече Екрем, се сеќава Полдер. И тогаш започнал да студира за инженер, по дипломирањето добил работа во меѓународен концерн.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …