(ВИДЕО+ФОТО) НОВО КИНЕСКО ЧУДО ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ: Ни претстои зима и енормно загадување еве како Кина се заштитува со 60. метарски прочистувач на воздух!

Овој објект на прв поглед изгледа како огромен индустриски оџак, но не е тоа. Се работи за џиновски прочистувач на воздухот, кој што е изграден во центарот на градот Ксиан во Кина.

За разлика од индустриските оџаци кои загадуваат, оваа 60 метарска кула прочистува.
Капацитетот на овој прочистувач е од 5. до 18. милиони кубни метри воздух во текот на еден ден.

Има огромна способност за справување со ситните ПМ 10 честички кои штетно влијаат на здравјето на луѓето, и тоа за 10 до 10% на 10 километри квадратни површина.
Загадувањето на воздухот според научниците е причина за смрт кај 7. милиони луѓе годишно во светот.

Сепак, оваа кула засега е сеуште во експериментална фаза. Истата била изградена во 2016 година, а досега ги надминала сите очекувања.Доколку и понатаму покажува одлични резултати, властите ќе продолжат со изградба на вакви прочистувачи насекаде во Кина.

This 'Smokestack' Is Purifying Air in China

At 328 feet tall, this is the largest air purifier in the world!Take action for the environment: https://glblctzn.me/2HUVU7W

Gepostet von Global Citizen am Dienstag, 24. April 2018

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Вдовицата на Коби Брајант неутешна: „Денес таа би матурирала!“

Ванеса Брајант и оддала почест на покојната ќерка Џиана на денот кога требало да заврши …