ЗНАЕЛА СЕ’ – 16. СОВЕТИ НА БАБА ВАНГА за добро здравје и долговечност: Секогаш се придржувала на овие правила!

Таа длабоко верувала дека е најважна рамнотежата во телото кое мора да го постигнеме самостојно и со она што сме ни е дадено од земјата…
Слепата прорчка Баба Ванг, родена во Македонија во 1911. година, го предвидела почетокот на Втората светска војна, тонењето на руската нуклеарна подморница „Курс“ и уривањето на кулите близначки во Њујорк.
Таа го предвидела, покрај бројните светски настани, и датумот на нејзината смрт – 11 август 1996 година. Но, покрај предвидување на иднината, таа собирала и диви билки и од нив правела лековити препарати.
„Сè што треба да се лекуваме е насекаде околу нас, во земјата околу нас, природата ни даде сè“, зборувала Баба Ванга.
Исцелителката не бил против лекарите и стандардната медицина, освен во нејзиниот случај. Сепак, таа често предупредувала дека синтетичките лекови се лоши и опасни.
„Тие ја затвораат вратата преку која природата во телото носи рамнотежа“.
16 правила за добар и долг живот:
– Сакајте се себеси, стремете се кон добри мисли и дела, затоа што тоа е најдобриот лек за секого.
– Бугарија е благословена земја затоа што таму растат многу лековити билки – чувајте ја безбедна за да и таа ве одржува безбедни.
– Во третманот на билки, освен ако не е поинаку наведено, прво прскајте со вода во која растенијата се вареле, бидејќи нивниот исцелителен ефект најбрзо се пробива низ порите на кожата.
– Претераната употреба на лекови е штетна затоа што лековите ја затвораат вратата преку која треба да влезе природата со растенија и да се врати заболената рамнотежа кај болно лице.
– Одете боси во текот на летото за да не ја прекинете врската со земјата.
– Оставете ги децата да играат насекаде во текот на летото – нека се валкаат, нека трчаат. На овој начин, ќе се заштитат од болести кога ќе дојде зимата.
– Во вечерните часови, пред да одите во кревет, не заборавајте да ги измиете нозете, ќе беше уште подобро ако можете да се истуширате. Ова ќе ја измие не само нечистотијата, испарувањето на гасовите од телото и заморот, туку и сите негативни мисли што се мешаат во вашиот сон.
– Научете да се одморите правилно. Денот е направен за работа, а ноќта е направена за квалитетен одмор.

– За да бидете здрави и прилагодени, одете во кревет до 22. часот и наутро разбудете се помеѓу 5. и 6. часот.
– Често пијте чај направен од шумски плодови. Таквите чаеви го чистат организмот и се вистински извор на здравје.
– Најмалку еднаш неделно, јадете варено жито и пијте вода за да го исчистите телото и да добиете сила.
– Што повеќе движите се и работете. Мрзеливоста е болест која штети не само ментално, туку и физички.
– Чистотијата издигнете ја во култ! Нечистотијата, без разлика дали е физичка или духовна, е спротивна на она што го создал Бог, што е секогаш чисто и убаво.
– Не се мијте со многу врела вода.
– Повеќе користете домашни сапуни и природни лекови кои не му штетат на човечкото тело.
– Не претерувајте со ѓубриво и хемикалии. Храната се труе и природата веќе е длабоко зафатена со тоа, а овој начин на третирање предизвикува многу болести.
– Научете се на трпеливост пред сè.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Најлуда свадба во Србија – извадил „зоља“ за да гаѓа јаболко 

Српските свадби ги следат низа обичаи, а еден е да се гаѓа јаболко со пушка. …