ПОТРЕСНО ВИДЕО – ДЕТСКИ ВЕНЧАВКИ: Девојчето на својата свадба со двојно постар маж не престанувала да плаче!

Детските бракови се, за жал, вообичаена практика во многу делови на светот. Има милиони невести кои мораат да стапат во брак со двојно постари мажи и да стапат во брак со што ненадејно го прекинале своето детство и доживуваат најлоши облици на насилство.
Новинарката Масих Алинеџа на својот профил на Твитер сподели снимка од свадбата на единаесетгодишно девојче од Иран со двапати постара маж (22). Иако лицето на оваа девојче е заматено, јасно може да се види дека ги држи рацете кон очите и ги брише солзите. „Ова е свадба на девојче под 13. години. Плачев кога го добив ова видео од округот Бахмај. Според исламскиот закон, на 13-годишно девојче му е дозволено да се омажи, но не смее сама да одлучи како да се облекува“, напиша шокираната новинарка на Твитер.

Благодарение на објавата на Твитер, државниот суд реагирал и го поништил бракот се’ додека девојчето не наполни 13 години, кога, според иранскиот закон, може да се омажи. Сепак, постои една „дупка“ во овој закон што ја користат многу родители. Децата можат да стапат во брак во секој случај, ако таткото и мајката дадат согласност.
Лутите корисници на Твитер најмногу коментирале дека сите во оваа нморбидна свадба се однесуваат нормално. „Одвратно е. Притоа, никој не изгледа тажен во видеото. Тие сметаат дека тоа е нормално, но не е така. Овој човек е педофил, а родителите прават насилство врз своето дете. Што знаат девојчињата-невести за тоа што ќе им се случи? Силување, тепање и слично? “, напишал еден корисник на Твитер.
„Иронично, жените кои присуствуваат на оваа свадба, со оглед на општеството во кое живеат, сигурно го минале истиот пат и наместо да се обединат на крајот, им дозволуваат на своите родени ќерки да го доживеат истото“, стои во еден од коментарите.
Во светот има речиси 400 милиони жени, на возраст од 20-49 години, кои стапиле во брак пред осумнаесет години. Затоа, детските бракови се навистина глобален проблем затоа што тие ги лишуваат девојчињата од нивното право на здравје, безбедност и образование, без оглед на културните, верските и етничките разлики.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Банана крем колач: Брз летен десерт без печење!

Ќе уживате во феноменалниот вкус Состојки: 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 80 …