(ФОТО) ИТАЛИЈАНЦИТЕ НУДАТ 25.000 ЕВРА да се преселите во овој прекрасен регион!

Станува збор за регионот Молиса, втор најмалечок во Италија кој се наоѓа на југот на земјата. Тамошните власти на сите жители кои ќе се одлучат за живот во една од населбите на овој регион им нудат 700 евра месечно во текот на наредните три години.
Дали сте во послаб статус на имотот и не сте обврзани со вашата родна грутка? Тогаш оваа вест е за вас како порачана. Поточно, ретко населениот италијански регион дава 25.000 евра на секој што сака да се пресели во него!

Тоа е регионот Молиса, втор најмал во Италија, кој се наоѓа на југот на земјата. Властите таму им нудат на новите жители кои ќе изберат да живеат во една од населбите во регионот по 700 евра месечно за три години.
Дека оваа понуда не биде премногу добра за да биде вистина, еве неколку „поглавја“ за кои треба да бидете подготвени.
Населбата мора да има помалку од 2000 жители, а новодојденците мора да се посветат на започнување сопствен бизнис.

„Ние сакаме да направиме повеќе од добротворна акција. Ние сакаме луѓето да инвестираат тука. Тие можат да отворат секаков вид деловна активност: пекара, книжарница, ресторан – што било. Така, нашите градови ќе оживеат и населението ќе се зголеми“, изјавил Донато Тома, претседател на Молисејскиот регион, за „Гардијан“.
Тој исто така најавил дека на сите градови со население помало од 2.000 жители ќе им се даде месечно финансирање од 10.000 евра за изградба на инфраструктура и промовирање на културни активности.
„Не е само цел да се зголеми популацијата. На луѓето треба да им се даде причина да останат. Инаку, ќе тргнеме во истиот проблем за неколку години“, вели Тома.

За сериозноста на ситуацијата во регионот Молисе најдобро е докажано со фактот дека минатата година починале или се преселиле 2.800 луѓе од овој регион, што е за 1.000 повеќе од претходната година, а не се забележани нови раѓања. Но, остатокот од Италија исто така има негативен демографски тренд. Според италијанскиот државен завод за статистика, за прв пат во последните 90. години населението на Италија се намалило на околу 55 милиони.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СИМБОЛ НА АБУ ДАБИ – Кривата кула во Пиза има конкуренција на Блискиот исток

Искривената кула во италијанскиот град Пиза има историја која ја знае скоро целиот свет, а …