(ВИДЕО+ФОТО) Од морските длабочини – ФАТИЛ „ВОНЗЕМЈАНИН“:Рибар кај Алјаска нашол чудно суштество со портокалови пипала – не му било сеедно кога се движело по неговата дланка!

Кога рибарот го фатил ова чудно суштество во близина на брегот на Алјаска, тој прво помислил дека не е од оваа планета.
Спотот прикажува портокалово суштество што прави ритмички движења додека нежно се обидува да ги исправи своите кадрави долги пипала.
Меѓутоа, вистинското изненадување се случило кога рибарот го сврте суштеството и, пак, открил дека има тело со малку морничав изглед, со матни крвните садови.


Crazy deep sea creature! Actually called a Basket Star. Prince of Wales Island Alaska. And yes it was placed back in the water unharmed.


Gepostet von Sarah Vasser-Alford am Donnerstag, 15. August 2019

Во коментарите на социјалните мрежи, каде е објавено видеото, најмногу тврдат дека вака ги замислуваат вонземјаните, а некои имаат асоцијација со хорор филмови.
Меѓу 1,2 милиони прегледи што постигнало видеото, има и коментари дека станува збор за корал.
Сепак, суштеството што било извадено од длабочините на островот Принц од Велс е всушност еден вид морска ѕвезда позната како ѕвезда – корпа.


Додека многумина биле загрижени за тоа дали ова чудно суштество ќе преживее надвор од водата и инсистирале на тоа „ловецот да го врати од таму каде што го земал“, девојката која го објавила видеото објаснила дека ѕвездата случајно е фатена и сигурно е вратена веднаш во вода.
Инаку, овие типови sвезди имаат екстремно разгранети „раце“ кои и помагаат да се движи по морското дно, и може да порасне до еден метар во должина. Тие живеат во големи морски длабочини.

Екран.мк / Mirror.co.uk
Фото: Facebook video / Sarah Vasser-Alford

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите …