(ФОТО) Реакции на родителите за новиот наставен план по музичко во основното училиште: Нема да се учи химната на Република Македонија!

„Некој мислеше дека на Тамара навистина толку и бил капацитетот, згрешила или пак не ја научила химната на Македонија?!
Дека ненамерно немаше химна при посетата на Ципрас?!
Доколку некој сеуште е на тој став се лаже самиот себеси. Уште еден чин од процесот на демонтажа на Македонија, македонскиот јазик, идентитет и код е со актуелната наставна програма за нашите деца во 6-то одделение.

Старата програма (слика 1) предвидуваше учење и пеење на химната на Македонија.
Во новата програма (слика 2) химната е отстранета и наместо химната, Власта смета дека поважно за ќерка ми (да, и моето дете е 6то одд) е да ја научи и пее Dzelem, Dzelem и албанската Shtatori.

Како врв на ова малоумие е и официјалното објаснување од Бирото за образование дека морало да се исфрли химната од учебниците бидејќи програмата била пишувана после уставните измени?!?“, пишува Тони Јаревски на Фејсбук, сето тоа образложувајќи го со фотогарфии:

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е спомен на Пренос на моштите на светите маченици Кир и Јован: Бесребреници и чудотворци

Се празнуваат на 31 јануари. Под тој датум е опишано нивното житие и страдање. На …