(ВИДЕО+ФОТО) НЕКОГАШ БЕШЕ НАЈДЕБЕЛО ДЕТЕ НА СВЕТОТ, А СЕГА СЕ ПРЕПОЛОВИЛ: Имал 192. килограми,но еве како сега изгледа!

Момчето ваков начин на живот водел до пред една година.
Најдебелото момче во светот, Ариа Пермана (12) од Индонезија до пред неколку месеци, имаше 192 килограми. Сепак, му била направена операција и сега килограмите исчезнуваат како од шега.
Ариа, до пред една година, јадел само нездрава храна, не одел на училиште бидејќи одењето било голем предизвик за негои, се капел во мал базен во задниот двор, а тој животен стил го довелдо 192 килограми и називот „најдебелото момче во светот“.
„Тој за еден оброк јадеше колку за двајца возрасни. Секогаш беш уморен и се жалеше дека не може правилно да дише. Само јадеше и спиеше или се капеше во базенот со часови“, изјавила неговата мајка за „Дејли меил“ во една прилика.
Но, лекар му дал сериозна диета базирана на овошје и зеленчук,морал да шета, вежба, плива секој ден, а после четири месеци изгубил девет килограми.

Секако, сите беа горди на него, но тоа сепак било далеку од тежината што требаше да ја има едно момче.
Неговите родители и биле загрижени за здравјето на нивниот син, па во разговор со лекарите, решиле да му бид извршена операција што ќе му го спаси животот.
Дванаесетгодишникот на 17. април бил на операција на подврзување на желудникот. Тогаш теѓел 186. килограми, а еден месец по операцијата дошол на 169. килограми. За една година би можел, доколку с епридржува до пропишаната диета, да ослабне 100. килограми.

Неговата мајка вели дека Ариа е сè уште гладен, но дека стомакот едноставно не може да земе толку храна како што можел пред операцијата.

Секако, кога ќе ја достигне предвидената тежина ќе му биде неиопходна операција за отстранување на вишокот кожа,но се чини дека има уште за слабеење а псоледниот збор ќе го имаат лекарите.
Лекарите секојдневно ја следат неговата состојба, а според нивните проценки, Ариа би можела да изгуби 100 килограми за една година. И покрај тоа што поминале неколку месеци, момче изгубило на тежина, нели?

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) МАЦ2020: Најдобра песна за Влатко лозановски: „Доаѓам од Македонија а не од таа земја со додаток што ја спомнавте!“

На синоќешното издание на МАС2020, статуетката за признанието за најдобра поп песна, во конкуренција помеѓу …