(ФОТО) ФАНТАСТИКА – Нема побрз автомобил од овој: БУГАТИ „одел“ дури 490. км на час!

Подвигот на автомобил од компанијата во составот на „Волксваген“ има осумлитарски W16 квад – турбо мотор и седум брзини
Новиот најбрз автомобил во светот е „Бугрон Кајрон“, кој се движел неверојатни 304,77 милји на час, или 490,47 километри, на тест-пистата во Германија.
Станува збор за автомобил вреден неверојатни 2,4 милиони евра и чиј прототип беше откриен на 1. март 2016. година на Саемот за автомобили во Genенева.
Двосед
Двоседниот „Бугати кајрон“ има осум-литарски W16 квад-турбо мотор и седум брзини, а примерокот тестиран морал да има и ласерски систем за контрола на стабилноста за да остане цврст на земја со сите четири тркала. Автомобилот го управувал британскиот возач Енди Валас, добитник на познатата „24 часа на Ле Ман“ во 1988. година. Новиот светски рекорд беше фиксиран на 27. милји на час, што е над 43. милји на час. Волас возеше толку брзо што одеше фантастични 136 метри во секунда, повеќе од должината на фудбалскиот терен.
„Ова е пресврт за вечност. Задоволни сме што станавме првиот производител на автомобили што произведува возило способно да достигне брзина од 300. милји на час“, рекол Стивен Винкелман, претседател на Бугати.
Брзо и побрзо
Возачот Енди Валас објаснил зошто брзината е толку важна за возачите.

„Повеќето од оние кои сакаат брзо возење околу 150. милји на час (околу 240. километри), но потоа сакаат да додадат уште 20., потоа уште 30. милји. Ние ја преминавме границата од 300. милји. Тоа е нов рекорд и Кајрон влезе во една цела нова недопрена територија. Никогаш досега производителот не го постигнал тоа“, рекол тој.
„Бугати“, заедно со „Ауди“, „Бентли“, „Ламборџини“, „Порше“, „Сеат“ и „Шкода“, се дел од групата „Фолксваген“.
Последните 10. рекорди
Кој сака нека повели
ДЕПОЗИТ: 200.000 €
Првите 200. произведени парчиња „Бугати кајрон“ беа продадени однапред. Цената на една копија беше 2,4 милиони евра, а пред купувањето беше потребен депозит од 200.000 евра. Овој автомобил достигнува брзина од 100. километри на час за 2,4 секунди, а од нула до 200. километри на час достигнува 6,5. секунди.

Фото: Bugati

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? …