(ФОТО) ОХРАБРУВАЊЕ за сите луѓе кои се соочуваат со овој здравствен проблем: Глумецот искрено проговорил за свирепата болест со која со години се борел!

Депресивните фази го следеле скоро целиот живот, но тој вели дека се справил со оваа болест и победил еднаш засекогаш…
Дејвид Вилијамс, актер и комичар, со години се бори со депресијата. Тој се смета за многу позитивна и весела личност, па затоа е речиси невозможно да се верува дека тој бил измачуван од ваков вид проблеми.

View this post on Instagram

In love. Yvonne Romain.

A post shared by David Walliams (@dwalliams) on

Актерот решил да зборува искрено за својата борба и да ги охрабри сите луѓе кои се соочуваат со овој проблем. Открил дека, поради промените во расположението, тој мислел дека ќе се откаже од сè, од јавниот живот и од глумата. Отпрвин, тој не ја сфатил неговата состојба, бидејќи сметал дека станува збор за само минлива непријатност, но во еден момент работите се влошиле толку многу што му бил неопходен третман.

View this post on Instagram

Me & my boys.

A post shared by David Walliams (@dwalliams) on

“Во текот на ноќта кога сте сами е најлошо, затоа што никој не е тука за да ве утеши. Во тие моменти тагата не е единственото чувство што ме преплавуваше, туку стравот”, започнува актерот.
„Страв од смрт, страв од живот, страв од љубов, страв од сè. Тоа траеше шест месеци“.
Сега актерот може гордо да каже дека успешно ја надминал оваа состојба и дека зад себе ја оставил депресија.

View this post on Instagram

@bgt The Champions Saturday @itv 8pm

A post shared by David Walliams (@dwalliams) on

„Имаше периоди во мојот живот кога бев навистина, навистина лошо и тие периоди траеја многу долго“, искрено рекол актерот, па продолжил: „Сега сум на подобро место и една одлична работа што ми помогна многу во надминувањето на оваа состојба е дека наскоро ќе станам родител. Кога се случуваат вакви работи во вашиот живот каде веќе не можете да се ставите на прво место и кога има нешто што го привлекува вашето внимание, немате време да се бавите премногу со вашите проблеми“.
„Премногу време за размислување може да предизвика сериозни проблеми. Кога ја анализирате секоја ситуација, се појавува проблем. Се прашувате себе си и дали сте биле во можност да направите нешто подобро и на тој начин полека, но сигурно влезете во злобниот круг што доведува до депресија“.

View this post on Instagram

The look of love. @simoncowell

A post shared by David Walliams (@dwalliams) on

На прашањето како се справил со кризата и времето кога негативните мисли го победувале, тој одговара: „Побарај помош и не се срами. Оитод на време на лекување и тоа многу ми помогна. Покрај тоа, пишувањето исто така ми помогна. Не сакав долго да бидам сам со моите мисли, затоа што така започнуваа сите мои темни фази “.

View this post on Instagram

I love @antanddec

A post shared by David Walliams (@dwalliams) on

Што е всушност депресија?
Депресијата е повеќе отколку само чувство на несреќа или здодевност од неколку дена, објаснуваат лекарите. Тие додаваат: „Повеќето луѓе минуваат низ периоди на жалење во одреден момент, но кога сте депресивни, тоа чувство трае со недели или месеци, не само неколку дена“.
„Некои луѓе мислат дека депресијата е тривијална и не е навистина медицинска состојба. Тие не се во право, таа е вистинска болест со вистински симптоми “.
„Добрата вест е дека со правилен третман и поддршка, повеќето луѓе со депресија можат целосно да се опорават“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Граѓаните на Вухан му испратиле порака на светот: Карантинот не е за да ви ја одземе слободата, туку што поскоро повторно да ја имате – но здрави!

Градот Вухан ги отвори своите граници денес за прв пат од воведувањето на карантин. Нејзините …