(ФОТО) ДОБРА НАВИКА – НАПИТОК ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ: Какаото ги чува срцето, мозокот и кожата но и од карцином

Природен лек!
Истражувањата покажуваат дека оние кои пиеле какао со високи нивоа на флавонол значително го намалиле притисокот и им е подобрена функцијата на крвните садови
Какаото е познато како растение кое го штити организмот од слободните радикали, ги намалува стресот и депресијата, штити од срцеви заболувања и крвните садови, како и многу видови на карцином. Тој е одличен извор на железо! Покрај тоа, какаото го регулира нивото на шеќер и холестерол, промовира подобра меморија и промовира концентрација. Потоа, го намалува ризикот од срцев и мозочен удар, го забавува процесот на стареење, ја омекнува кожата,и е моќен афродизијак и антиоксиданс.

Научниците тврдат дека конзумирањето какао редовно го расчистува мозокот. Флавоноидите во оваа напивка ја забрзуваат циркулацијата и снабдувањето со кислород до мозокот, а тоа ја спречува деменцијата. Исто така, научниците го класифицирале какаото во таканаречената супер храна и тврдат дека има трипати посилен ефект врз здравјето на организмот отколку зелениот и црниот чај.
Истражувањата покажуваат дека крвниот притисок е значително намален кај субјекти кои пиеле какао со високо ниво на флавонол и ја подобриле работата на крвните садови за 47 проценти.
Во тримесечна студија, холандски и германски научници докажале дека кожата на жените кои консумираат чаша топло какао секој ден станува нежна и помалку чувствителна на ефектите на сонцето. Тие исто така го докажаа тоа што го знаеја Ацтеките. Какаото го стимулира мозокот да создаде ендорфин, што доведува до релаксација, олеснување на стресот и болка. Исто така, го стимулира лачењето на допамин и серотонин, кои го зголемуваат нивото на расположение, што ги тера луѓето склони кон депресија да јадат огромни количини чоколадо.

Во секој случај, какаото е извор на ментално здравје и благосостојба, а за разлика од синтетичките лекови, тој нема никакви несакани ефекти.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Жабуркајте ја оваа течност 60. секунди во устата и сите „наслаги“ од забите ќе исчезнат

Сите ние сакаме да ја задржиме хигиената на устата и да имаме што е можно …