(ВИДЕО) ВРЕДИ ДА СЕ ВИДИ – Малечки станови од 27. квадрати претвориле во вистинска мала оаза на мирот

Малечките станови се шармантни, интимни, лесни за одржување и совршени за заштеда на комуналии. Повеќето сопственици на домовите се утешени од овие зборови, иако се свесни дека живеењето во мал стан е најблиску кажано – предизвик. Особено кога станува збор за нивното уредување. Бидејќи немаат многу простор, не сакаат да го загушат со еден куп работи, додека од друга страна треба да најдат начин да стават сè што имаат во станот.
Да се вратиме на позитивните, сепак. Иако малите станови премногу често им даваат на своите станари премалку простор за сите нивни желби и потреби, тие навистина можат да бидат прекрасни.
Тимот кој стои зад каналот Never Too Small на YouTube, кој редовно објавува снимки од реновирање на мали станови, исто така го знае ова.
На пример, овој микро стан од 22 квадратни метри во Сиднеј стана пријатна оаза со намалување на бањата и пренесување на кујната во сходникот. Вградените елементи заштедуваат простор и кријат сè што естетски не се вклопува во просторот, што честопати ни е потребно.

Пет квадратни метри повеќе има станот во истата зграда каде архитектите имаат сместено кревети и кујнаи. Така, спалната соба стана посебна област, додека кујната беше вметната во просторијата за живеење, односно дневниот престој.

Не помалку побарувачки биле становите од 25. квадратни метри во Хонг Конг, во кои архитектите дури и ги менуваа прозорците. Спалната соба е одделена со стаклен ѕид, а во средина на станот е голем блок во кој се сместени кујната и плакарите

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СИМБОЛ НА АБУ ДАБИ – Кривата кула во Пиза има конкуренција на Блискиот исток

Искривената кула во италијанскиот град Пиза има историја која ја знае скоро целиот свет, а …