УС ОПЕН: Беретини имаше шанса, но Надал го скрши за финалето

Шпанецот Рафаел Надал се квалификуваше по петти пат во финалето на УС Опен, совладувајќи го италијанскиот тенисер Матео Беретини со 7: 6, 6: 4, 6: 1 во три сета.
Италијанецот одигра фантастичен прв сет. Тој успеа да одолее на скоро целиот притисок на Надал. Тој спаси шест брејк топки и се избори за тајбрејк. Почна одлично, поведе со 4: 0, поведе со 5: 2 и имаше две сет топки на 6: 4. Сепак, вториот тенисер во светот не го знае зборот предавање, ги освои следните четири поени и на крајот буквално му го украде сетот на Беретини.
Во тоа време веќе беше јасно дека сетот го „прекрши“ натпреварот, но 25-от рекет на светот не се предаде толку лесно. Тој се држеше до 3:3, спасувајќи две брејк топки во првиот гем, но во седмиот го загуби сервисот за прв пат.Тогаш беше дефинитивно јасно дека натпреварот е изгубен, затоа што кога Надал  ќе намириса на крв, тој не го ослободува својот противник. До крајот на натпреварот, тој му препушти само уште два гема и обезбеди место во новото финале на УС Опен.
Во петтото финале во походот за четвртата титула во Њујорк ќе се сретне со Данил Медведев, кого последен пат го победи во финалето на Монтреал. Последниот пат Надал играше финале во Њујорк беше пред две години,кога го совлада Кевин Андерсон.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Девојка споделила совети за љубовни состаноци: „Ако ги слушнете овие три работи, бегајте што побргу“

Запознавањето и воспоставувањето романтична врска често не е лесно, а една девојка на Тикток објаснила …