(ВИДЕО+ФОТО) БУДАЛА – МОРБИДЕН ПРЕДЛОГ НА ШВЕДСКИ НАУЧНИК: Да станеме канибали и да ги решиме климатските промени!

Шведската ТВ4 ги изненадила гледачите сериозно расправајќи за идејата за јадење на други луѓе „за да се спаси климата“.
Шокот доаѓа од Стокхолмскиот саем „Гастро Норд“, инаку познат како „најважната гастрономска платформа во Европа“, на која истражувачот за однесување на потрошувачите, Магнус Содерлунд, професор по маркетинг и раководител на Центарот за маркетинг на потрошувачи (ССМ) на Економската школа во Стокхолм, одржал семинари за можноста за јадење човечко месо .
Запрашан од домаќинот за тоа што инстинктивно ја поттикнува реакцијата на одвратност кога станува збор за идејата за консумирање на други луѓе, Содерлунд, експерт за однесување на потрошувачите, смирено рече: „Пред се, таа личност која треба да се изеде мора да биде мртва“.

Содерлунд истакнал дека има многу тешки табуа меѓу западниот свет кои им отежнуваат на поединците кои сакаат да влезат во индустријата за човечко месо. Тој заклучил дека луѓето обично имаат тешкотии да се справат со мртви луѓе, што изгледа чудно затоа што „луѓето се убиваат себеси во голем број со текот на времето“.

Понатаму, истражувачот истакнал дека има многу табуа за сквернавење на мртво тело. Трет фактор што на играчите им отежнува да се воспостават во оваа индустрија е тоа што јавноста се бори да остане во чекор со она што добро делувало во минатото.

„Луѓето во пошироката јавност се малку конзервативни кога станува збор за јадење нешто на кое не биле навикнати“, рекол Содерлунд. „Ако го разгледаме секое можно решение кога станува збор за климата и одржливите прашања, важно е да се покрене тоа прашање“, заклучи Содерлунд.

Иако се познати по нивната страст кон екологијата, сепак обичните Швеѓани сметаат дека ова отишло предалеку. Како што е потврдено од коментарите на социјалните мрежи: „Глупави конзервативни заостанати луѓе кои одбиваат да се јадат едни со други за да ја спасат климата!“, саркастично твитнал новинарот Матиас Албинсон.
„Јасно е. Прво да го изедеме“, се вели во еден предлог. „Какво образование има патетичниот професор по канибал? Дали дипломираниот доаѓа од најтемните дупки во Нова Гвинеја? Дали нè влече за нога? Дали тој очигледно добил слава?“, замислено напишал друг корисник.
„Што ако веќе јадеме човечко месо? Што знаеме за месната индустрија во ЕУ“, запрашал еден корисник.

Екран.мк/Logično
Фото: Screenshot

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се слави Свети Јован Златоуст: Народни обичаи и верувања!

Патријарх Цариградски. Роден е во Антиохија, во 354 година, од татко Секунд, војвода, и мајка …