(ВИДЕО+ФОТО) ЛЕКЦИЈА ЗА СИТЕ НАС – ПОГЛАВИЦА ИСПРАТИЛ МОРНИЧАВА ЗАКАНА НА УБИЈЦИТЕ НА АМАЗОНИЈА: „Кога ќе ги исечете дрвата ги напаѓате душите на нашите претци, а наското ќе бидете и вие!“

Огромните пожари што избувнаа во Амазонија минатиот месец го потресоа не само Бразил, туку и целиот свет. Додека бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ги обвинува зелените активисти без никакви докази, неговите критичари ги обвинуваат неговите анти-еколошки политики, а медиумите и социјалните медиуми дебатираат за тоа колку навистина се опасни пожарите, често заборавајќи дека има околу милион луѓе кои живеат во Амазонија.

Се разбира, станува збор за бразилски домородци, припадници на околу 400 племиња кои живееле во таа дождовна шума долго пред да се формира Бразил како држава.
Додека дебатата за зачувување на Амазонија, нејзината важност за глобалниот екосистем и опасностите од нејзино уништување на шумите и земјоделската експлоатација во други случаи, е често академска, во случајот со амазонските домородци станува збор за живот и смрт. Со децении, земјоделците, сточарите, шумарите, рударите и препродавачите на нелегално окупирано земјиште ја сечаат дождовната шума од Амазонија за да ја претворат во економски ресурс.

А Раони Метуктире, началник на бразилското домородно племе Кајапо, објавил отворено писмо во британски „Гардијан“ до оние што ги расчистуваат, горат и ја освојуваат Амазонија, хектар по хектар.
Писмото го пренесуваме во целост.

“Со години, ние, домородните водачи и амазонските народи, ве предупредуваме, нашите браќа, кои нанеле толку многу штети на нашите шуми. Она што вие го правите ќе го смени целиот свет и ќе го уништи нашиот дом, а тоа ќе го уништи вашиот дом.
Го издвоивме нашето поделено минато да бидеме заедно. Пред само една генерација, многу од нашите племиња се бореа едни со други, но денес заедно се бориме против нашиот заеднички непријател.А тој обичен непријател сте вие, недомородните народи кои ги нападнаа нашите земји и кои сега ги палат дури и оние мали делови од шумата што ни ги оставивте за да живееме. Бразилскиот претседател Болсонаро ги охрабрува сопствениците на фарми близу нашата земја да ја расчистат шумата и да не прави ништо за да ги спречи да ја нападнат нашата територија.

 


Ве покануваме да престанете со она што го правите, да го запрете уништувањето, да ги запрете нападите врз душите на Земјата. Кога ги сечете дрвјата, ги напаѓате душите на нашите претци. Кога копате за минерали, го погодувате срцето на Земјата. И кога исфрлате отрови – земјоделски хемикалии и жива од рудници за злато – на земјата и во реките – ги ослабувате духовите, растенијата, животните и самата земја.
Кога ја ослабнуваш земјата на тој начин, таа умира. Ако почвата умре, ако нашата Земја умре, тогаш никој од нас не ќе може да живее, сите ќе умреме.
Зошто го правите ова? Велите дека тоа е заради развој, но каков развој е тој што го одзема богатството на шумата и го заменува со само еден вид растенија или едно животно? Онаму каде што духовите ни даваа сè што ни требаше за живот, целата наша храна, нашите куќи, нашите лекови, сега е само соја или добиток. На кого му треба таков развој? Само за неколку луѓе кои живеат на фарми, тие не можат да издржуваат многу луѓе и тие се неплодни.


Па, зошто го правите ова? Гледаме дека тоа е затоа што некои од вас можат да заработат многу пари. На Кајапо јазикот, ние ги нарекуваме парите ‘пиу каприм’, ‘тажни лисја’ затоа што тоа е мртва и бескорисна работа и само носи штета и тага. Кога вашите пари доаѓаат во нашите заедници, тоа често предизвикува големи проблеми и го дели нашиот народ.


И можеме да видиме дека истата работа им ја правите и на вашите градови, каде оние што ги нарекувате богати луѓе живеат во изолација од сите други, во страв дека другите луѓе ќе дојдат и ќе го земат својот пиу каприм. Во исто време, другите луѓе гладуваат или живеат во мизерија затоа што немаат доволно пари да купат храна за себе и за своите деца.
Но, овие богати луѓе ќе умрат, исто како што сите ќе умреме. И кога нивните души ќе бидат одвоени од нивните тела, нивните души ќе бидат тажни и ќе страдаат, затоа што додека беа живи, тие натераа многу други луѓе да страдаат, наместо да помагаат, наместо да обезбедат и сите други да имаат доволно за храна. Ова е наш начин, начин на Кајапо, начин на домородците.


Мора да го промените начинот на живеење затоа што сте изгубени, сте го изгубиле патот. Патеката по која одите е патот на уништување и смрт. За да живеете, мора да го почитувате светот, дрвјата, растенијата, животните, реките, па дури и самата земја. Бидејќи сите овие работи имаат души, сите овие работи се души, и без души Земјата ќе умре, дождот ќе престане, а храната ќе се исуши и ќе умре.

Сите дишеме ист воздух, сите пиеме иста вода. Живееме на една планета. Мора да ја заштитиме Земјата. Неуспехот да се стори тоа ќе предизвика големи ветрови и ќе ја уништи шумата.
Тогаш ќе го почувствувате стравот што го чувствуваме“.

Екран.мк/Index.hr
Фото: Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Славната тенисерка родила девојче и открила кое популарно име и го дала

Каролина Возниацки стана мајка. Поранешната данска тенисерка со нејзиниот сопруг и поранешна НБА sвезда Дејвид …