(ВИДЕО+ФОТО) Крај: Новак губеше, а потоа а потоа поради повреда му го предаде мечот на Вавринка!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го заврши натпреварувањето во УС Опен во осмина финалето, откако му го предаде мечот на Швајцарецот, Стен Вавринка, на почетокот од третиот сет, поради повреда на рамото.

Минатогодишниот освојувач на њујоршкиот слем губеше со 2-0 во сетови (6:4, 7:5) и во пресрет на третиот, тој побара третман на повредено рамо.Воведниот гем, кој го освои без да изгуби бод, посочи дека сè може да биде во ред со Новак, сепак, Србинот издржа само неколку минути на теренот и, со тоа што Вавринка водеше со 2: 1, реши да не го продолжи мечот.
На тој начин, Србинот нема да има можност да ја одбрани титулата од минатата сезона, додека Вавринка, шампионот од 2016. година, во четвртфиналето ќе игра против Русите Данил Медведев.

Во текот на првите два сета, се забележува дека Новак има проблеми со рамо, што се манифестирало со голем број на присилени грешки во бекхенд и чести слајс удари.
Вавринка умешно ја искористи оваа ситуација, главно насочувајќи се кон бехендот на Ѓоковиќ и со одлична игра (8 аса во 4 гема) успеа да поведе со 1-0 во сетови.
Во вториот, Новак брзо се здоби со предност од 3:0, се чинеше во тоа време дека може да се врати целосно, сепак, имаше голем пад.

Стен зема шест од следните седум гемови и од 4:1 успеа да поведе со 2-0, по што натпреварот заврши многу брзо.
Неговото повлекување беше пречекано со свирежи.
„Што можам да кажам за тоа? Јас не се најдов навреден, навистина не ме интересираат такви работи. Јас ги почитувам другите и се надевам дека другите можат да ја почитуваат мојата одлука и мене. Жал ми е за публиката, тие сакаа да го следат целиот натпревар, но така е – како. Јас не сум ниту првиот ниту последниот играч морал да предаде меч поради повреда“.

На прашањето на новинарите како повредата ќе влијае на продолжување на сезоната, Србинот одговорил:
“Ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Направив многу различни третмани во последните неколку недели. Ќе морам повторно да ја видам реакција на рамото. Јасно е дека ќе закрепнам побрзо ако не играм, но планирам да играм во Токио. Сезоната не е завршена, иако е крајот на слемовите. Иако, освоив две од нив, играв полуфинале во Париз … не можам да се жалам, после се“.
Ваквиот исход во Њујорк го спречил Ѓоковиќ да се доближи до Рафаел Надал и Роџер Федерер на вечниот список со потенцијален 17-ти Гранд слем трофеј.


„Не е тајна, мојата цел е да освојам најмногу Слемови, да го достигнам тој рекорд на Роџер, но во исто време јас сум свесен дека тоа е многу долг пат и има уште време. Се надевам дека ќе можам да играм уште неколку години. Сега е битно да го сочувам телото и да се обидам да се фокусирам само на најголемите турнири“, заврши Ѓоковиќ.
Во овој момент, Надал му бега со два а Федерер со четири Грен слем титули.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Девојка споделила совети за љубовни состаноци: „Ако ги слушнете овие три работи, бегајте што побргу“

Запознавањето и воспоставувањето романтична врска често не е лесно, а една девојка на Тикток објаснила …