(ФОТО) Набавете сусам за да си го подобрите здравјето: Со вкусни јадења до подобрување на коските, нервниот систем и здравјето на срцето како и контрола на шеќерот

Семките од сусам се крцкави со вкусен оревест вкус. Тие често се додаваат на леб и печива или вклучени во кулинарски презентации за подобрување на визуелниот изглед.
Семе од сусам е семето Sesamum indum, растение кое расте од 90. до 150. см височина. Откако на гранките ќе тпаднат цветовите, се појавуваат плодовите. Кога „мешунките“ ќе почнат да се сушат, семето може да се извлече од нив, што може да се јаде, и може да се користи за производство на масло.Семето од сусам доаѓа во многу бои и мора да се излупи од нивните мали тврди школки. Растенијата од сусам спаѓаат во едни од најстарите култивирани јадења, а биле користени дури пред 5000 години во античка Индија. Тие цветаат во секое топло подрачје без оглед на врнежите од дожд и можат да издржат голема топлина со малку вода, правејќи ги скоро толерантни кон сушата.
Покрај кулинарската употреба, семето од сусам нуди многу здравствени придобивки. Во антички Египет се користел за медицински цели, како што откриваат и записите стари 3.600 години.
Потребна ви е само една четвртина чаша семе од сусам на ден за да уживате во нивните здравствени придобивки.Што можете да добиете од семе од сусам?
Семките од сусам се преполни со хранливи материи. Тие содржат големи количини на магнезиум и калциум – и важни се за густината на коските, нервниот систем и здравјето на срцето. Семето од сусам е исто така богато со бакар, што помага да се спречи или ублажи воспалението на зглобовите. Тие исто така содржат големи количини цинк, што го зајакнува имунитетот и помага да се обезбеди здравјето на простатата.Можете исто така да добиете фосфор од семе од сусам. Овој минерал има повеќекратни здравствени ефекти. Семето од сусам исто така содржи Б витамини и поли незаситени масни киселини, како и влакна – кои помагаат при варењето на храната и лачењето на цревата.
Семето од сусам се исто така одличен извор на растителни протеини. Од секои три лажици или 30 гр семе од сусам може да добиете 5 гр протеини. Протеинот е важен минерал кој помага во изгради на сè, од мускул до хормони, а исто така е неопходен градежен блок за телото.
Бидејќи семето од сусам содржи малку јаглени хидрати, додека е богата со протеини и здрави масти, тие помагаат во контролата на шеќерот во крвта. Покрај тоа, овие семиња содржат пиноресинол, соединение кое може да помогне во регулирање на шеќерот во крвта со инхибиција на активноста на дигестивниот ензим малтаза. Малтазата ја разградува шеќерната малтоза, која се користи како засладувач и се произведува во цревата од варењето на скробна храна, како што се лебот и тестенините.


Покрај тоа, семето од сусам е исто така богато со растителни антиоксиданти. Многу студии покажаа дека фитостеролите можат да помогнат да се отфрлат некои од најчестите карциноми. Студијата објавена во списанието „Lung Cancer“ посочи дека растителните стероли можат потенцијално да го намалат ризикот од карцином на белите дробови и до 50 проценти.
Семето од сусам е исто така богато со лигнани. Лигнаните се изучувале за превенција на карцином. Студиите сугерираат дека лигнаните во исхраната може да штитат од карцином, потенцијално анти- естрогеним, анти-ангиогеним, анти-апопржтотички и антиоксидациски механизми.
Покрај тоа, лигнаните во семето од сусам можат да ја подобрат работата на црниот дроб, метаболизмот на масни киселини и балансирање на хормоните, според студијата објавена во списанието Recent Patents on Food, Nutrition & Agriculture.


Начини да додадете семе од сусам во вашата исхрана
За да го откриете оревестиот вкус на семето од сусам, тостирајте го. Постојат два начина за нивно печење: суво печење на шпоретот или печење во рерната. Можете да користите семе од сусам како зачин, попрскувајќи го на пржена храна, салати и супи. Можете исто така да користите непечено семе од сусам за да направите паста од тахини, која е состојка што се користи во многу блискоисточни јадења.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 1.233 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 (од 06.08 до 08.08.2022): Пријавени се 10. починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 …