(ВИДЕО+ФОТО) УС ОПЕН: Роџер Федерер повторно го загуби првиот сет но потоа рутински до пресврт и славје!

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласира во третото коло на УС Опен со победа од 3:1 над Дамир Џумхур.
Петкратниот победник на њујоршкиот Гренд Слем славеше над играчот од Босна и Херцеговина со 3:6, 6:2, 6:3, 6:4 за два часа и 23 минути игра, со што го запиша својот 19-ти последователен триумф во втората рунда на турнирот.
Џумхур, кој моментно е 99-ти на АТП листата, покажа одлична игра на стартот на дуелот на Артур Еш и со првите освоени четири гема успеа да го земе сетот до Федерер, сепак, квалитетот на третиот светски рекет пресуди, иако Џумхур имаше неколку шанси за брејк.

Соодветна реакција дојде веќе во воведните гемови на вториот сет, кога Роџер дојде до 3-0 и потоа уште еден брејк во финишот на сетот.
Слична ситуација се виде и во третиот сет, Федерер повторно го одзеде сервисот на ривалот веќе во вториот гем, дојде до 3-0, а потоа без изгубен сервис го реши сетот.
Џумхур имаше шанса да се врати во седмиот гем, но пропушти три брејк топки.


Клучниот момент од последниот сет беше виден во третиот гем – нов брејк на Швајцарецот, потоа една брејк топка зачувана, и Џумхур веќе немаше шанси да остане во мечот.
Роџер, кој последен пат славеше на УС Опен пред 11. години,во третото коло го чека победникот на дуелот помеѓу Даниел Еванс и Лука Пуј.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Девојка споделила совети за љубовни состаноци: „Ако ги слушнете овие три работи, бегајте што побргу“

Запознавањето и воспоставувањето романтична врска често не е лесно, а една девојка на Тикток објаснила …