(ВИДЕО) Роџер Федерер загуби сет и се мачел со 190. играч на светот

Сумит Нагал од Индија беше поразен од Роџер Федерер во првото коло на УС Опен 3:1. Нагал е квалификант кој е 190 на АТП-листата а првиот сет го добил со 6:4. Потоа Швајцарецот ги победи следните три 6:1, 6:2 и 6:4.

Не се чинеше дека Роџер ќе има проблем против индискиот тенисер бидејќи веднаш направил брејк но не го потврди. Нагал имаше две врзани топки за брејк а искористи една. Швајцарецот немаше ниту еден брејк до крајот на сетот, па Нагал, 190. играч на АТП, ја искористи својата брејк шанса во деветтиот гем за да добие предност од 5: 4. Потоа го потврди брејкот и го доби првиот сет со 6: 4.
Се чинеше дека тоа го изнервира третиот тендер на светот, кој веднаш направи два брејка, што доведе до водство од 5-0. Сепак, Федерер имаше проблем со гемот во која сефвираше за сетот затоа што не искористи шест сет топки, а Сумит Нагал дури имаше брејк шанса во две ситуации.

Истата приказна беше во третиот сет, со две брејка предност Роџер го освои тој дел од мечот со 6:2, а Нагал не ни пријде до брејк топка.

Во четвртиот сет Федерер започна добро, направи брејк, но Нагал врати во истата мерка во четвртиот гем, па тоа беше 2: 2. Сепак, Федерер имаше брз одговор, го зема ривалскиот сервис и потоа го потврди со брејк за 4:2. Во натпреварот каде Федерер сервираше за мечот, Нагал успеа да добие три можности за брејк, но тој ги промаши сите. Тогаш Индиецот имаше уште една можност за брејк која повторно ја спаси Федерер, а потоа дојде до сет топка. Конечно ја искористи за 6:4 и го доби натпреварот по два и пол часа игра.
Федерер ќе игра со Дамир Џумхур во второто коло.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НАСЛОВНА СТРАНИЦА КОЈА КРЕНА ПРАШИНА: Синди Крафорд (55) позирала за Вог – без облека!

Насловната страница на списанието „Вог“ е украсена со нејзин портрет со нагласена фризура, но една …