(ВИДЕО+ФОТО) Едно прашање останува без одговор – КОГА ЌЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ ВОДАТА, ОСТАНУВА САМО МОРНИЧАВ ПРИЗОР: Се појавуваат стотици скелети а сега приказната станала уште пострашна!

Езерото Рупканд во Индија се наоѓа на 5.029 метри надморска висина, поради што е откриено пред нешто повеќе од 70. години.
Тоа е глечерско езеро, кое поради својата локација е претежно замрзнато, но кога ќе се стопи, открива ужасна приказна што се случила тука пред 2.800 години.

Кога мразот се топи и водата се повлекува, езерото открива – човечки скелети. И тоа со стотици. Долго време, потеклото на овие скелети беше непознато, но постоеле многу теории.
За сите скелети се сметаше дека припаѓаат на една група луѓе кои најверојатно починале среде епидемија.

Сепак, ова мислење го побива најновото истражување кое заедно го спровеле научници од Индија, САД и Германија. Вистината е, според неодамнешните пронајдоци, уште помрачна.
Списанието „Нејчрс Комуникации“ ги објави резултатите од студијата во која се анализирала ДНК на коските кои припаѓаат на 38 лица. Првото нешто што ги фрапирало било откритието дека не сите остатоци припаѓаат на една група луѓе, туку на најмалку две групи, со временска разлика од дури 1.000 години.

Од 38 скелети, 23 припаѓале на мажи и 15 на жени. Вкупно 23 се од јужноазиско потекло и починале помеѓу седмиот и десеттиот век во близина на езерото, во неколку наврати.
Остатоците од едно лице се со источноазиско потекло, а 14 од нив – што е особено интересно – се Источно-медитерански.
Сепак, научниците не биле во можност да ја утврдат причината за смртта на анализирани скелети.

„Тешко е да се поверува дека секој човек чиј скелет е во езерото, умрел на ист начин“, објаснил Едаоин Харни, од Харвард. Откриено е дека починатите луѓе не биле поврзани, сите припаѓале на различни возрасни групи и имале драматично поинаква исхрана.

Додека локациите од каде што потекнуваат може да останат мистерија засекогаш, според една теорија, сите припаѓале на аџииски групи кои ја минувале трасата покрај езерото. Зошто толку многу ги загубија своите животи таму, можеби никогаш нема да дознаеме.

Инаку, коските на повеќе од 300. луѓе беа пронајдени во 1942 година и сè уште содржат парчиња месо, бидејќи езерото е целосно замрзнато 11. месеци годишно. Заедно со нив биле пронајдени дрвени артефакти, копја, кожни чевли и прстени.
Поединци верувале дека остатоците припаѓале на кашмирскиот генерал, Зоравор Син и неговите луѓе кои исчезнале во Хималаите во 1841 година, враќајќи се од битката кај Тибет.

Сепак, како што се покажало дека коските се многу постари, се појавиле нови шпекулации. За една работа, тоа беа коските на армијата на индискиот воен командант Мухамед Туглак, кој бил поразен од Кинезите во битката на границата на Хималаите во 14 век.
Кога се утврдило дека се постари од тоа, многу антрополози се свртеле кон теоријата дека луѓето чии коски почиваат во езерото биле убиени од непозната епидемија или дека биле жртви на ритуално самоубиство.
Покрај тоа, пред 10 години, тим научници откриле дека има черепи напрснати на вратот што укажувало на насилна смрт со удар на главата. Пукнатините, сепак, биле од таква форма што, како единствено решение за мистеријата на антрополозите, им се случило дека пред 2.800 години страдале од ужасно невреме со силен град.

Екран.мк/Daily Mail
Фото: Youtube/Printscreen

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Запознајте ги Меланежаните – единствено природно русокоси црнци на светот

Врежано е мислењето дека природно русокосите луѓе се исклучиво белци. Но, Меланежаните, народ кој живее …