(ФОТО) ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ – Она што сте го направиле ќе ви се врати: Доброто секогаш го пронаоѓа својот пат!

Приказна која нема да ве остави рамнодушни…
Во почетокот на дваесеттиот век, еден ден, селанецот се вратил дома од полето. Додека го минувал мочуриштето, одеднаш слушнал плачење за помош. Селанецот потрчал по тој глас и го видел момчето беспомошно како се бори во мочурливиот терен. Мажот нашол одредена гранка и му помагнал на момчето да извлече на суво. Детето,  сè уште трескаше и трепереше кога излегол надвор.

“Дојди во мојата куќа. Мора да се смириш и да се загрееш”, речкол селанецот.
„Не можам. Татко ми чека на мене. Тој веројатно е многу загрижен“, рекло момчето и истрчало.
Утрото земјоделецот видел две чистокрвни коњи со кочија приближувајќи се кон неговата куќа. Од колата излегол добро облечен господин:
“Дали вие го спасивте мојот син вчера?”
„Да, јас сум“, одговорил селанецот.
“Колку ви должам?”
“Не ме навредувајте господине. Ништо не ми должите. Јас направив што би направил секој обичен човек!”
“Не, не можам да го оставам тоа така,сепак е тоа мојот син, на крајот на краиштата. Кажиете ми брзо за која сума станува збор!”
„Не сакам да зборувам повеќе – збогум!“, земјоделецот се свртел и си заминал. И тогаш неговиот син истрча надвор од куќата.
“Ова е твојот син?”, прашал гостинот.

„Да“, гордо рекол селанецот, погалувајќи го момчето по главата.
“Ајде да направиме вака: ќе го одведам твојот син со мене во град и ќе платам за неговото образование. Ако тој е благороден како неговиот татко, тогаш ниту вие ниту јас нема да жалиме поради своите одлуки”.
Поминале неколку години. Синот на земјоделецот завршил средно училиште, потоа медицински универзитет, а наскоро неговото име станало светски познато. Тоа момче се викаше Александар Флеминг – човекот задолжен за пеницилинот.
Пред војната, синот на овој господин влегол во лондонска клиника со најтешка форма на пневмонија. Што мислите, кој го спасил неговиот живот овој пат? Да, пеницилинот, откриен од Александар Флеминг.
Името на господинот кој платил за образование на Флеминг бил Рандол Черчил. Негов син беше Винсент Черчил, кој подоцна стана премиер на Англија.

Можеби токму на овие настани се потсетил Винстон Черчил кога рекол:
“Она што сте го направиле ќе ви се врати!”

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е …