(ФОТО) Во Палатата Бленхајм поставила златен тоалет вреден 1. милион фунти: Посетителите ќе имаат 3. минути да го погледнат или користат!

Тоалет од 18-каратно злато е инсталиран во палатата Бленхајм за посетителите да ги користат, но ќе треба да го почитуваат строгиот временски рок.
Бањата, создадено од италијанскиот уметник Маурицио Кател, ќе биде изложено во достоинствениот дом на Оксфордшир во септември.

Целосно функционалниот трон ќе биде отворен за јавна употреба, но ќе се изрече временски рок од три минути за да се намали времето на редот.
Сместен е спроти просторијата во која е роден Винстон Черчил, а посетителите ќе можат однапред да го резервираат своето време.
Ќе има 20 слотови на час за уметност, или љубов, љsубителите да изберат, под услов да купат билет од 27 фунти за палатата, паркот и градините.
Кога тоалетот за прв пат се отвори во музејот Гугенхајм во Гугенхајм, Њујорк, во 2016 година, било толку популарно што луѓето  со часови чекале во ред  за да ги постават образите на блескаво место.

Според „The Times“, околу 100.000 ги користеле за наменетата цел.
Парчето претходно предизвикало наслови во 2017 година кога му било понудено на заем на Доналд Трамп.
Претседателот на САД првично побарал од музејот да му позајми слика на Ван Гог од 1888 година, но го одбиле барањето, нудејќи го златното ремек дело на Каталан, насловено „Америка“.
Запалливата Америка пристигна во 300. години стариот дом од семејството Марлборо, минатата недела, подготвена за современа уметничка изложба што ќе се отвори следниот месец. Војводата од Марлборо , полубрат на основачот на Blenheim Art Foundation, Едвард Спенсер – Черчил за „The Times“ изјавил: „И покрај тоа што сум роден со сребрена лажица во устата, никогаш не сум имал чест да „ка**м“ на златна тоалета, па затоа со нетрпение ја очекувам“.

Уметничките дела се вреднуваат на повеќе од 1 милион фунти, но палатата се чини опуштено за безбедноста.
„Нема да биде лесно да се заптити шољата“, рекол Спенсер-Черчил.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Мислат дека светот се врти околу нив: Ова се најарогантните знаци во Зодијакот!

Тие најмногу се сакаат себе и мислат дека се единствените што секогаш се во право… …