СОВЕТИ ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ – Др. Мати од Тајван: Научете го телото само да го исфрли отровот од телото – Само така ќе ослабнете без диети!

Доколку сакате да изгубите на тежина и да имате чиста кожа, треба да го обучите вашето тело правилно да располагате со отпадот (пот, урина и столица), советува познат тајвански специјалист…
Можете да се грижите за вашето тело, здравје и фигура колку сакате, но вашето тело нема да стане идеално ако содржи непотребни работи. Зборуваме за отпад во вашето тело. Затоа, детоксикацијата (разни методи за чистење на телото) станува сè попопуларна во светот.
Добрата програма за детоксикација треба да биде нежна, но ефективна. Добриот детокс се заснова на добри навики.
Д-р Мати е тајвански специјалист за здраво живеење и е многу популарен по неговиот метод на „Тенки нозе и рамен стомак од Мати“.
Тој има обожаватели ширум светот кои изгубиле тежина благодарение на неговиот метод и добиле подобри услови за живеење.
Д-р Мати пишува: „Ако сакате да имате чиста кожа и слабо тело, треба да го обучите вашето тело да го  исфрла отпадот (пот, урина и столица)“.

Акумулацијата на овој отпад се манифестира со лошо варење, сува кожа и опаѓање на косата. Важен фактор во здравјето и убавината зависи од тоа како токсините можат да бидат извлечени и ослободени од телото.
Вистинското чистење на телото се случува само кога отпадот се отстранува од телото.
1. Утринска навика
Кога ќе се разбудите, не ставнувајте веднаш. Прво облечете ги чорапите, пред да ги спуштите нозете на подот. Чорапите не ги загреваат нозете, туку ги одржуваат топли. Дури и во најжешките временски услови, овој метод работи за да го стимулира природниот метаболизам и правилниот проток на крв, отстранувајќи го едемот од екстремитетите. Важно е глуждовите и стапалата никогаш да не се студени. 
2. Навики пред вечера
Пијте чаша прочистена вода што е на иста температура како и температурата на вашето тело.
Вашиот половината ќе биде подебела ако пиете премногу топли или премногу ладни пијалоци. А течност која е сo приближно иста температура како вашето тело ќе ви помогне да ги елиминирате токсините од вашето тело.
Чаша вода пред оброк ќе ја намали количината на вашиот ручек и ќе предизвика заситеност.
Исто така е многу важно да пиете вода додека стоите исправено, бидејќи побрзо ќе стигне до стомакот.

3. Навики во исхраната
Плукакната е многу важна. Таа го поттикнува побрзото варење на храната. Денешниот човек има недостаток на плунка затоа што јаде преработена храна што не предизвикува излачување на плунка.
За да го забрзате излачувањето на плунката, силно исплакнете го јазикот 60 секунди пред јадење. Плунката ќе дојде самостојно, што значи дека вашето тело веднаш ќе започне со процесот на варење храна.
4. Навики со овошјето
Д-р Мати забележува дека времето кога јадете овошје е многу важно. Тој советува дека доколку немате проблеми со стомакот, јадете овошје наутро на празен стомак затоа што само тогаш телото ќе ги земе сите потребни витамини.
Кога јадете овошје после јадење, на пример, попладне или навечер, процесот на варење трае подолго.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НАСЛОВНА СТРАНИЦА КОЈА КРЕНА ПРАШИНА: Синди Крафорд (55) позирала за Вог – без облека!

Насловната страница на списанието „Вог“ е украсена со нејзин портрет со нагласена фризура, но една …