(ВИДЕО+ФОТО) Неверојатно откритие – ВИСТИНСКА РИЗНИЦА ПОД ЗЕМЈИНАТА ПОВРШИНА: Научниците пронашле стар резервоар на лава и дијаманти стари колку и Месечината!

Пронајден е стар резервоар на лава и ризница на дијаманти на околу 410 км под површината на Земјата.
Таканаречените резервоари за лава се смета дека се стари колку и Месечината и се создадени пред 4,5 милијарди години.
Нивното постоење е потврдено од страна на меѓународен тим истражувачи кои измериле хелиум изотопи во дијамантите, кои излегле на површина со насилни вулкански ерупции.
Трагите на елементите го потврдиле неговото потекло и им овозможило на истражувачите да ја состават целата приказна. Како се формираат акумулациите за лава и дијаманти се уште е мистерија, но присуството на такво старо тело е пронајдено под Бразил.
Постојат многу повеќе за кои се смета дека се наоѓаат длабоко во површината на Земјата на различни локации. Студијата ги собра истражувачите од Велика Британија, Канада, Австралија и Бразил да ги проучат дијамантите од површинскиот вулкан.

Единствено објаснување за уникатниот потпис на хелиум е дека карпите потекнуваат од просторот под површината на Земјата.
Д-р Сузете Тимерман, коавтор на студијата во Националниот институт на Австралија, рекла дека дијамантите се најтешко познатата неуништлива природна супстанција, па затоа пружаат совршената временска капсула, која обезбедува прозорец во длабочините на Земјата.
„Можевме да извлечеме хелиум гас од 23 супер длабоки дијаманти од подрачјето на Бразил. Тие го покажаа карактеристичниот изотопски состав што би го очекувале од стар резервоар, потврдувајќи дека гасовите се од времето пред да се судрат Месечината и Земјата.

Од геохемијата на дијамантите знаеме дека тие биле формирани во област наречена „зона на транзиција“, која се наоѓа помеѓу 410. и 660. километри под површината на Земјата.
Ова значи дека овој резервоар е преостанат од почетоците на Земјата и мора да биде во или под овој регион. Единствените прашања се дали станува збор за голем единечен резервоар или има повеќе  стари и помали “, вели таа.


Екран.мк/Daily Mail
Фото:Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, доживеала земјотрес на прес конференција

Премиерката на Нов Зеланд воодушевила од нејзината мирна реакција на земјотресот со јачина од 5,9 …